Στα “κίτρινα” του Γρανίτη το ντέρμπι | pics

Γρανίτης Απόλλων | 12 Νοεμβρίου 2022, 17:49

Ο Γρανίτης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Απόλλωνα το οποίο διεξήχθη στην Αγία Μαρίνα. Χάρη στο τέρμα του Ηλία Στεφανίδη στο 38ο λεπτό η ομάδα του Τάκη Διακάκη επικράτησε με 1-0.

Delakis Sifis

Μια νίκη που δίνει έτσι προβάδισμα στη μάχη του τίτλου στον Γρανίτη, τουλάχιστον σε ό,τι τον αφορά απέναντι στον Απόλλωνα, ο οποίος μένει 4 βαθμούς πίσω από την κορυφή μετά την διεξαγωγή των 5  αγωνιστικών στην Α κατηγορία.

Το παιχνίδι πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις, με τον Απόλλωνα να έχει σημαντικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα την φάση του πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Ακη Ψαράκη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κορωνάκη.

Επίσης οι φιλοξενούμενοι σημάδεψαν άλλη μια φορά το δοκάρι στη φάση του 47ου λεπτού, με τον Γαλανίδη έπειτα την όμορφη πάσα του Άκη Ψαράκη.

Ο Γρανίτης φτάνει έτσι στην τέταρτη νίκη του, παραμένοντας αήττητος, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που μετά την ΑΕ Κυδωνίας γνωρίζει τη δεύτερη ήττα του σε αυτή τη σεζόν.

Να σημειωθεί ότι ο Γρανίτης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, με τον Κατσαρό ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα, ν’ αποβάλλεται στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Τρίγκα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Γρανίτη με το σουτ του Κοκάκη εντός της περιοχής από πάσα του Μάριο.
12’ Η πρώτη καλή στιγμή του Απόλλωνα με το παράλληλο προς την εστία σουτ του Παπαδόπουλου από πλάγια θέση.
31’ Η πιο μεγάλη φάση ως τώρα στο ματς από εκτέλεση κόρνερ (το 1ο του Γρανίτη) από τον Μάριο η κεφαλιά Δρακάκη από το πέναλτι η μπάλα περνά λίγο πάνω από το τέρμα.
35’ Κομπίνα σε φάουλ του Μποντούρι, που πασάρει στον Πατρικάκη, ο οποίος βγάζει συρτά τη σέντρα και ο Μαρκουλάκης πετά σωτήρια τη μπάλα σε κόρνερ. Από το κόρνερ που ακολουθεί, χάνεται σπουδαία ευκαιρία με την κεφαλιά του Στεφανίδη από τη μικρή περιοχή ο οποίος στέλνει τη μπάλα να περάσει άουτ.
38’ (1-0) Ο Ηλ. Στεφανίδης με κεφαλιά μετά από πάσα του Δρακάκη στο φάουλ που εκτέλεσε ο Μάριο ανοίγει το σκορ για τον Γρανίτη.
45+2’ Ο Απόλλων κερδίζει πέναλτι με τον Ακη Ψαράκη, ο οποίος ανατράπηκε από τον Κολομπάκη. Ο Ο ίδιος αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα να βρει στο οριζόντιο δοκάρι).
47’ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια: Ο Γαλανίδης από πάσα του Ακη Ψαράκη σουτάρει από πλάγια θέση εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Λαμπάκη καταλήγει στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Γρανίτη.
64’ Τρομερή ευκαιρία για τον Γρανίτη: Από παράλληλη σέντρα ο Κολομπάκης αστοχεί με δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το τέρμα του Βλαχάκη.
78’ Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα αρχικά με όχι τόσο καλό σουτ του Ψαράκη, στη συνέχεια της φάσης παράλληλη σέντρα από τον Ιμέρι, απομακρύνει ο Στεφανίδης.
90+2’ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κατσαρός, καθώς ανέκοψε αντεπίθεση του Μαθιουδάκη
90+3’ Χαμένη ευκαιρία του Απόλλωνα με σουτ του Ταταράκη από το ύψος της περιοχής. η μπάλα φεύγει άουτ.

Διαιτητής: Τρίγκας.
Βοηθοί: Κομισοπούλου – Πέτσας

Γρανίτης (Τάκης Διακάκης): Κορωνάκης, Κολομπάκης Α., Κατσαρός, Στεφανίδης Ηλ., Παπακαστρήσιος, Πατρικάκης, Μποντούρι (86’ Ρουσάκης), Μαρκέλο, Δρακάκης, Μάριο (63’ Κελάκης), Κοκάκης (79’ Στεφανίδης Στ.)

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Βλαχάκης, Νταγκουνάκης, Λαμπάκης, Παληγεώργος, Γαλανίδης (80′ Μαρκουλάκης Χρ.), Μαρκουλάκης Β., Παπαδόπουλος (62’ Μαθιουδάκης), Ταταράκης, Ιμέρι, Ψαράκης Ακ., Ψαράκης Μ.