Στα προημιτελικά η Λαμία – Νίκη στην Καλλιθέα

Ποδόσφαιρο 10 Ιανουαρίου 2023, 18:54

Η Λαμία επικράτησε με 2-1 της Καλλιθέας στο "Ελ Πάσο" και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου περιμένει τον ΑΟΑΝ ή τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (0-1) στο 34ο λεπτό, όταν ο Μανούσος έλαβε την μπάλα στην περιοχή, έκανε δύο κοντρόλ στον αέρα, γύρισε το κορμί και εκτέλεσε προτού η μπάλα σκάσει στο έδαφος, ανοίγοντας το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα (39′) ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ (στο ντεμπούτο του ως βασικός με τη Λαμία) διπλασίσε τα τέρματα της Λαμίας (0-2) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την πρόκριση.

Η απάντηση της Καλλιθέας ήταν άμεση, καθώς στο 41ο λεπτό ο Κυνηγόπουλος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Κορνέζος δεν απομάκρυνε σωστά και ο Νίλι με σουτ πάνω στην κίνηση νίκησε τον Σαράνοφ διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Χριστοδούλου (Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Καλλιθέα (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Καινούργιος (79′ Ρέντζας), Βλάχος, Κολτσίδας, Βασιλούδης, Σαντάνα (58′ Λασκαράκης), Μπουλούλης (80′ Δούμτσης), Νίλι, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (80′ Τσιντώνης).

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σαραμαντάς (59′ Γκοράνοφ), Τζανδάρης (58′ Ντε Βινσέντι), Νoύνιες (68′ Σλίβκα), Ρούμπεν Μαρτίνεθ (59′ Μπεχαράνο), Τσιλούλης, Ρόμανιτς (79′ Γιακουμάκης), Μανούσος.