Στα 6 σταμάτησε το ΣΥΝΚΑ!

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 18 Απρ 2021, 18:39

Εβρεξε γκολ στις Μουρνιές για λογαριασμό της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ. Η ομάδα του Γιώργου Ριτζάκη ήταν εντυπωσιακή, κάνοντας… σκόνη και θρύψαλα τον Πόρο όπως μαρτυρά το τελικό 6-1.

Με το ημίχρονο να έχει ολοκληρωθεί με 4-0 και ειδικότερα μέχρι το 33ο λεπτό να έχει φτάσει το σκορ σε αυτά τα επίπεδα, το ΣΥΝΚΑ αποδείχτηκε κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο επί του Πόρου. Μια εμφάνιση και ένα αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα των Χανίων στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής στην Γ’ Εθνική.

Για ένα ακόμα παιχνίδι, η επιθετική μηχανή της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ λειτούργησε σε υψηλά επίπεδα, αλλά θα πρέπει να σημειωθεί πως και η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Ηρακλείου ήταν σε πολύ κακή μέρα, με τους Κόλα και Βαρουξάκη να πετυχαίνουν από δύο γκολ ο καθένας, ενώ τα άλλα δύο πέτυχαν οι Τρικουνάκης και Γιαννακούρος.

Το μόνο που κατάφερε ο Πόρος ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ταγγίνη.

Το φιλμ του αγώνα

1’ ΓΚΟΛ Από μπαλιά του Αφράτη από την άμυνα του ΣΥΝΚΑ ο Βαρουξάκης με σουτ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ (1-0).
18’ ΓΚΟΛ Από φάουλ του Παληγεώργου με κεφαλιά ο Τρικουνάκης κάνει το 2-0.
28’ ΓΚΟΛ Εξαιρετική ενέργεια του Γιαννακούρου και πάσα στον Βαρουξάκη, που απέφυγε τον Πολυχρονάκη και πλάσαρε για το 3-0.
33’ ΓΚΟΛ Κάθετη μπαλιά του Αφράτη ο Κόλα αποφεύγει τον Μήτρου και πλασάρει σε κενή εστία για το 4-0.
53’ ΓΚΟΛ Ο Βαρουξάκης κέρδισε πέναλτι από τον Παπαδομιχελάκη και ο Κόλα το εκτέλεσε εύστοχα για το 5-0.
62’ ΓΚΟΛ Εξαιρετική μπαλιά του Μαθιουδάκη για τον Γιαννακούρο που με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή κάνει το 6-0.
84′ Ατομική προσπάθεια και σουτ Καμπεράι από αριστερά μέσα στην περιοχή έξω.
85′ Γύρισμα Τριανταφύλλου από δεξιά, δεν μπορεί να βρει όπως θα ήθελε τη μπάλα ο Καμπεράι στο πρώτο δοκάρι, αυτή φεύγει έξω.
89′ Ωραίο σουτ του Περδικάκη από αριστερά για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μήτρου.
90’+1′ ΓΚΟΛ Μειώνει με διαγώνιο σουτ από δεξιά ο Ταγγίνης για τον Πόρο (6-1).
90’+2′ Βαθιά μπαλιά Μεταξάκη από αριστερά, γύρισμα Καμπεράι από δεξιά, μπλόκαρε ο Βλαχάκης.
90’+4′ Γύρισμα Μεταξάκη από αριστερά, σουτ του Φραγκουλάκη, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)
Βοηθοί: Θεοδοσάκης – Καφεσάκης (Λασιθίου)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Γιώργος Ριτζάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος (82’ Ασκητίδης), Νταγκουνάκης, Τρικουνάκης, Αφράτης, Μαθιουδάκης, Κόλα, Βαρουξάκης (75’ Δρικάκης), Σκουλάς (67’ Στεφανίδης), Κοντορινάκης (82’ Γιακουμάκης), Γιαννακούρος (67’ Περδικάκης)

Πόρος (Βασίλης Κρασανάκης): Μήτρου, Ταβλαδωράκης, Πολυχρονάκης (60’ Ταγγίνης), Πήλιος (31’ Τσουκαλάς), Αριστεινίδης (46’ Σηφάκης), Νάκκας, Καστελλιανάκης (37’ Καμπεράι) , Τριανταφύλλου, Φραγκουλάκης, Σταυρακάκης (60’ Μεταξάκης), Παπαδομιχελάκης