Στ’ ανοιχτά το “δελφίνι” με σόου (4 γκολ) Κουλούρη!

Νέος Κισσαμικός Απόλλων | 16 Νοεμβρίου 2022, 17:25

Το "δελφίνι" (Νέος Κισσαμικός) έχει ταράξει τα νερά στην Α’ Κατηγορία και με… σόου από τον Κουλούρη (4 γκολ) υποχρέωσε σε βαριά ήττα τον νταμπλούχο Απόλλωνα (4-2), κάνοντας το 5/5.

Το ονειρεμένο ξεκίνημα συνεχίζεται για το σύνολο του Γιώργου Μπονατάκη, που είχε “μαέστρο” στον αγωνιστικό χώρο τον Ανδρέα Χατζηλιόντα και “εκτελεστή” τον Δημήτρη Κουλούρη.

Από μαγικές μπαλιές του “Χάτζη” ο Κουλούρης σημείωσε με πανομοιότυπο τρόπο το 0-1 στο 13’ και το 0-2 στο 20’. Ο Απόλλων έβγαλε άμεσα αντίδραση και στο 22’ από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Α. Ψαράκη ο αδερφός του Μ. Ψαράκης έστρωσε στον Ιμέρι, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2.

Μάλιστα ένα λεπτό μετά (23’) οι γηπεδούχοι απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Α. Ψαράκη.

Ο Απόλλων πίεζε, αλλά ο Νέος Κισσαμικός έβρισκε κενά και χτυπούσε στην κόντρα. Σε μια ακόμη αντεπίθεση στο 28’ ο Λεβεντέλλης από εξαιρετική μπαλιά του Χατζηλιόντα δεν μπόρεσε να σκοράρει με σουτ στην κίνηση. Στο τέλος του ημιχρόνου και σε ανύποπτη φάση – η οποία αποδείχθηκε κομβική για τη συνέχεια – ο Λεβεντέλλης έκλεψε την μπάλα από τον Νταγκουνάκη και πλάσαρε, ο Βλαχάκης απέκρουσε και από το διώξιμο του Λαμπάκη ο Κουλούρης βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-3.

Ο ίδιος παίκτης συνέχισε τη… δράση του στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας μοναδική ευκαιρία στο 49’ για το 1-4, το οποίο τελικά πέτυχε στο 64’ φεύγοντας ξανά στην πλάτη της άμυνας για το ιδανικό τελείωμα με σουτ από “ασίστ” του Βασιλάκη. Στο 74’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με τον Ντόντα, από σέντρα του Λεβεντέλλη. Στο 76’ ο Μαστοράκης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γαλανίδη διατηρώντας την… απόσταση ανάμεσα στις δυο ομάδες. Στο 80’ με εκτέλεση φάουλ ο Ταταράκης έστειλε την μπάλα να… τραντάξει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Μαστοράκης επενέβη ξανά εντυπωσιακά στο 87’ σε σουτ του Α. Ψαράκη αποκρούοντας σε κόρνερ, ενώ το ίδιο έπραξε και σε σουτ του Τζόλη στο 88′. Τελικά δευτερόλεπτα μετά από σέντρα του Γαλανίδη ο Κυτράκης μείωσε με κεφαλιά (2-4).

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Σινιοράκης – Ψιλιτέλης

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Λαμπάκης, Νταγκουνάκης (56’ Κυτράκης), Χρ. Μαρκουλάκης (46’ Γαλανίδης), Β. Μαρκουλάκης (72’ Τζόλης), Μαθιουδάκης, Ιμέρι (77’ Μαλανδράκης), Ταταράκης, Α. Ψαράκης, Μ. Ψαράκης (77’ Δρικάκης).

Νέος Κισσαμικός (Γιώργος Μπονατάκης): Μαστοράκης, Κ. Παπαδάκης, Σημαντηράκης, Ζ. Κομπογεννητάκης, Μ. Παπαδάκης, Ζαχαριάδης, Βασιλάκης, Χατζηλιόντας, Λεβενέλλης (90+5′ Γεωργουδάκης), Λ. Κομπογεννητάκης (65’ Ντόντα), Κουλούρης (87’ Κουφογιαννάκης).