Σπουδαίος Μαραθώνιος! Σπουδαίος Σηφάκης!

Επικαιρότητα | 8 Μαΐου 2016, 16:06

Ρίγη συγκίνησης κυριάρχησαν όταν ο πρώτος νικητής του 1ου Μαραθωνίου Κρήτης που διεξήχθη για πρώτη φορά στα Χανιά, Μανώλης Σηφάκης, έκοψε το νήμα του τερματισμού την Πλατεία της Δημ. Αγοράς των Χανίων, κερδίζοντας τον αγώνα με χρόνο 2 ώρες, 45 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα! Ο Ηρακλειώτης δρομέας μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που τον χειροκρότησε θερμά, κατάφερε να αναδειχθεί ο μεγάλος νικητής στον αγώνα των 42,195 χλμ.

Η στιγμή του τερματισμού του τον βρήκε μάλιστα να σηκώνει τα χέρια στον ουρανό και να ακουμπάει το κεφάλι του στο έδαφος δείχνοντας πολύ συγκινημένος για την επιτυχία του.

IMG 4280

IMG 4284

IMG 4286

Ο 1ος μαραθώνιος Κρήτης που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Μακαριστού Μητροπολίτη Κισάμου και Σελίνου, Ειρηναίου Γαλανάκη, είχε τεράστια αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία! Οι συμμετοχές κατάφεραν να ξεπεράσουν τις 2000 και κυρίως όλη η πόλη των Χανίων μεταβλήθηκε την Κυριακή από το πρωί μέχρι το μεσημέρι σε ένα τεράστιο πάρκο χαράς και διασκέδασης από τους δρομείς που είτε συμμετείχαν στον κλασικό μαραθώνιο αγώνα, είτε στους μικρότερους, των 10, 5 και 2,5 χιλιομέτρων.

IMG 5852 e1462692925475
Οι δρομείς που πήραν μέρος στον 1ο Μαραθώνιο Κρήτης, τη στιγμή που δίνουν τον όρκο του αθλητή, λίγο πριν ξεκινήσουν τον μακρύ αγώνα…

Το στοίχημα για τους διοργανωτές από εδώ και στο εξής αφού ωριμάσει το ό,τι έχει συμβεί, είναι να δοθεί συνέχεια και την επόμενη κιόλας χρονιά να ξαναγίνει αυτή η μεγάλη αθλητική γιορτή και κυρίως να καθιερωθεί στο πέρασμα των ετών. Μάλιστα από τώρα γίνονται εκτιμήσεις ότι του χρόνου και με πιο οργανωμένη πρόσκληση, ο κόσμος θα μπορούσε να είναι πενταπλάσιος σε αριθμό και να φτάσει τους 10.000 δρομείς σε όλους τους αγώνες!

IMG 7805

IMG 7822

IMG 7940

Από ‘κει και πέρα ξεχωρίζουν οι εκατοντάδες Χανιώτες, άνδρες και γυναίκες, που πήραν μέρος τόσο στο μαραθώνιο όσο και στους άλλους αγώνες, καθώς επίσης και ο πολύς κόσμος κυρίως από την Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό που δεν έχασε την ευκαιρία και συμμετέχει.

Επίσης δυναμική ήταν η υποστήριξη στην διοργάνωση και από τους άλλους νομούς της Κρήτης και ειδικότερα το Ηράκλειο, απ’ όπου άλλωστε προέκυψε και ο μεγάλος νικητής του μαραθωνίου.