Σπουδαίο “2” κόντρα στον Αρη ο Παναθηναϊκός

Super League 1 17 Ιανουαρίου 2021, 21:32

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την ανοδική του πορεία, περνώντας νικηφόρα από την έδρα του Αρη με 1-0.

Οι “πράσινοι” με την 3η νίκη τους στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια εδραιώνονται στην εξάδα, ενώ ο Αρης με τη 2η σερί ήττα και 3η στα τελευταία πέντε ματς υποχώρησε στην 4η θέση.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί στο 9’ όταν από φάουλ του Χουάνκαρ ο Βέλεθ έστω και με δόση τύχης γύρισε την μπάλα σε ένα σημείο όπου ο Καμπετσής πλάσαρε σωστά για το 0-1.

Ο Αρης ανέβασε την απόδοσή του προς το τέλος του ημιχρόνου και είχε δοκάρι στο 37’ με τον Μαντσίνι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τον Παναθηναϊκό, αλλά χωρίς ουσία αφού δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 48’ ο Τζέγκο έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Διούδη να αρνείται το γκολ, ενώ ο άλλοτε τερματοφύλακάς τους ενήργησε θετικά όποτε χρειάστηκε διατηρώντας το “μηδέν”.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και έχασαν ευκαιρίες για το 0-2 με τους Εμμανουηλίδη (63’), Βέλεθ (65’), ενώ είχε καλές στιγμές και με τους Χατζηθεοδωρίδη (88’) και Καρλίτος (90’).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) – Μεϊντάνας (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Κουτσιαύτης (Αρτας)
VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
AVAR: Μπαλτάς (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Πούγγουρας (11’), Λόπεθ (11’), Ιωάννου (34’), Μπεναλουάν (58’), Μολό (73’), Σάκιτς (85’)

Αρης (Ακης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (81’ Σάκιτς), Ιωάννου (81’ Γκάνεα), Μπεναλουάν, Ρόουζ, Τζέγκο (55’ Σάσα), Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι (68’ Σίλβα), Λόπεθ (46’ Μάνος).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο (81’ Χατζηθεοδωρίδης), Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης (80’ Καρλίτος), Εμμανουηλίδης (74’ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής.