Σπουδαίο διπλό της Παναχαϊκής στο Γεντί Κουλέ

Football League | 9 Δεκεμβρίου 2017, 18:10

Σημαντικό "διπλό" κατέκτησε η Παναχαϊκή στο "Θ. Βαρδινογιάννης" επί του ΟΦΗ με 2-1 για την 7η αγωνιστική της Football League.

Η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κερδίζοντας πέναλτι μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Στρέζος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Μωραΐτη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο πολύπειρος αρχηγός των Αχαιών, Γιώργος Φωτάκης, ο οποίος νίκησε τον Στρέζο γράφοντας το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι Ηρακλειώτες δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Βρονταρά στο πρώτο μέρος, ενώ υπήρχαν και πολλές διακοπές λόγω τραυματισμών των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τους ίδιους ρυθμούς, με τους Πατρινούς να κάνουν το 0-2 στο 50ο λεπτό, όταν από σέντρα σουτ του Φωτάκη, ο Μακρυδημήτρης σκόραρε με τακουνάκι από το ύψος της μικρής περιοχής. Το μόνο που κατάφερε ο ΟΦΗ, ήταν να μειώσει το σκορ σε 1-2 πέντε λεπτά αργότερα με τον Κουσκουνά. Ο ΟΦΗ δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες, με σημαντικότερη στιγμή το δοκάρι του Χαντί στο 91′ , ενώ η Παναχαϊκή ήταν άκρως επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Mε τη νίκη αυτή, οι Αχαιοί πέρασαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ παρέμεινε στους 14.

Διαιτητής: Ζαραβίνος (Αθηνών)
Βοηθοί: Κρέτσιμος (Δυτ. Αττικής) – Δουλγεράκης (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας (λ.τρ. 36′ Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Νάστος, Ορτέγκα, Πουρτουλίδης (46′ Λεάλ), Χαντί, Όγκμποε (61′ Κουτσιανικούλης), Κουσκουνάς

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Μουστακόπουλος (61′ Μπουτζίκος), Στεργίδης (80′ Πολυχρόνης), Φωτάκης, Φουρλάνος, Αποστολόπουλος (67′ Ελευθεριάδης), Μωραΐτης