Σόου Καλλιά και μεγάλη νίκη για τον Αστέρα Χαλέπας

Ηφαιστος Αστέρας Χαλέπας | 21 Ιανουαρίου 2023, 21:46

Ενα χορταστικό σε γκολ και θέαμα παιχνίδι ολοκληρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου στη Μοναχή Ελιά, με τον Αστέρα Χαλέπας να υποχρεώνει σε ήττα τον Ηφαιστο με σκορ 3-2.

Η ομάδα του Γιάννη Λιουδάκη μπορεί να ήθελε τη νίκη για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων στην βαθμολογία, ωστόσο ο Αστέρας απέδειξε τη δυναμική του, φτάνοντας έτσι στη νίκη που τον ανεβάζει στην 6η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους και γενικότερα στον αγώνα εξελίχθηκε ο Δημήτρης Καλλιάς, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, σκοράροντας και τα τρία του γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Από την άλλη, ο Ηφαιστος παρότι ισοφάρισε δύο φορές δεν μπόρεσε να βρει και… τρίτη απάντηση μετά το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων, έχοντας πάντως δοκάρι στο 60ό λεπτό που ήταν και η βασικότερη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τακουνάκι του Βροντάκη μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Χωραφάκης.

ΤΑ ΓΚΟΛ

Ο Καλλιάς, λοιπόν, έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα Χαλέπας στο 12ο λεπτό, με τον Χωραφάκη να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 19’ για τον Ηφαιστο. Η ομάδα του Νεκτάριου Νικολιουδάκη ξαναπήρε το προβάδισμα στο 32′ με τον Καλλιά, όμως και πάλι ο Ηφαιστος κατάφερε να φτάσει στο 2-2, αυτή τη φορά χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ποντίκα στο 40′ το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Κανελάκης όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αγγελόπουλου.

Το πρώτο ημίχρονο όμως δε βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, καθώς στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Καλλιάς πέτυχε το 3-2, διαμορφώνοντας όπως αποδείχτηκε το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Κανελάκης. Βοηθοί: Μπαντά – Μαρκάκης

Αστέρας Χαλέπας (Νεκτάριος Νικολιουδάκης): Μπολανάκης, Τέσκος, Λαμάι, Πρέτσι, Φατούσης, Κατελανάκης Γ., Καλλιάς (89’ Αναστασόπουλος), Κατελανάκης Ε. (89’ Λαγός), Αγγελόπουλος, Βασιλειάδης (52’ Βασιλάκης), Σελενίτσα (83’ Μπαλάνος)

Ηφαιστος (Γιάννης Λιουδάκης): Καφφάτος, Φανταουσάκης, Γαρυφαλής (46’ Βροντάκης), Χωραφάκης, Νταουντάκης, Σπυριδάκης (20’ λ.τρ. Καβρουλάκης), Χαλεβελάκης, Σπανουδάκης, Ποντίκας, Νικάκης, Λενταράκης