Σοκ στο 94 για τον ΟΦΗ, 2-2 με Παναθηναϊκό

ΟΦΗ | 18 Οκτωβρίου 2020, 18:08

Ένα εντυπωσιακό ματς πραγματοποιήθηκε στο "Γεντί Κουλέ" με τον ΟΦΗ να προηγείται δύο φορές και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει ισάριθμες.

Ένταση, δύναμη, πάθος, αγωνία μέχρι το φινάλε (κυριολεκτικά καθώς το 2-2 διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων). Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα που απέκτησε δύο φορές (1-0 και 2-1) και μοιράσθηκε βαθμούς με τον Παναθηναϊκό που δεν έχει γνωρίσει ακόμη τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα.

Ήταν η δεύτερη ισοπαλία του ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα (έχει ακόμη μία νίκη και δύο ήττες) και η τρίτη του Παναθηναϊκού (έχει και μία ήττα). Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης:

3′ Σουτ του Χατζηγιοβάνη, ο Βάτερμαν έδιωξε σε κόρνερ.

4′ Ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στο 2ο δοκάρι, όπου ο Γιαννούλης πρόλαβε τον Βέλεθ κι απομάκρυνε σε κόρνερ.

6′ Σουτ του Στράτζεον στην αντεπίθεση, κόντραρε η μπάλα στον Σένκεφελντ και απομακρύνθηκε.

16′ Εκτέλεση φάουλ από τον Στάρτζεον, αλλά ο Γιαννούλης δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

18′ Άστοχη κεφαλιά του Διαμαντή μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά.

23′ Ο Σάντσες σέντραρε από δεξιά, ο Καρλίτος την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Βάτερμαν έσωσε.

28′ Γέμισμα του Κοροβέση από αριστερά, ο Σακόρ μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν σούταρε όπως θα ήθελε.

32′ Σουτ του Κοροβέση από αριστερά, εκτός περιοχής, άστοχο.

37′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Στάρτζεον πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Στάικου και με νέο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ δίνοντας προβάδισμα στον ΟΦΗ.

39′ Σουτ του Στάρτζεον από αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.

41′ Σουτ του Μακέντα, ο Βάτερμαν μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

47′ Ο Βάτερμαν σταμάτησε τον Χατζηγιοβάνη σε τετ α τετ, αποκρούοντας με τα πόδια.

Ο Καρλίτος ισοφάρισε τον ΟΦΗ

49′ Γκολ 1-1. Ο Καρλίτος εκμεταλλεύθηκε τη λάθος απομάκρυνση του Κοροβέση και με σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της επανάληψης.

53′ Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, το οποίο κέρδισε ο Μακέντα από τον Μεγιάδο.

54′ Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μακέντα, με τον Βάτερμαν να πέφτει σωστά και να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

59′ Σουτ του Σαρδινέρο εντός περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.

60′ Ο Κοροβέσης έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

62′ Νέα σπουδαία επέμβαση του Διούδη, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Σαρδινέρο.

63′ Κεφαλιά του αμαρκάριστου Μεγιάδο στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού μετά από εκτέλεση κόρνερ, ελάχιστα άουτ.

65′ Σουτ του Χατζηγιοβάνη στην αντεπίθεση, αλλά ο Βάτερμαν με εντυπωσιακή απόκρουση είπε “όχι”.

66′ Ο Μακέντα σούταρε εκτός περιοχής, όπως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

77′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Σαρδινέρο με τον… ώμο του τροφοδότησε στο δεύτερο δοκάρι τον αμαρκάριστο Μεγιάδο (μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλογιάννη), ο οποίος με κεφαλιά ξαναέδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ.

86′ Σουτ του Καρλίτος, στην αγκαλιά του Βάτερμαν η μπάλα.

94′ ΓΚΟΛ 2-2. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Παναιθηναϊκός ισοφάρισε. Μετά από λάθος αμυνομένου, η μπάλα έφτασε στον Μακέντα, ο οποίος προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα.

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς
Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης, Γεώργιος Χριστάκογλου
4ος διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος

Κίτρινες: Σακόρ (50′), Σάντσες (65′), Μακέντα (94′).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βάις, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (73′ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Στάρτζεον (79′ Γιάννου), Στάικος (73′ Λυμπεράκης), Σακόρ, Γρίβας, Σαρδινέρο (88′ Βαφέας).

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Ζαγαρίτης, Σάντσες (87′ Πούγγουρας), Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (62′ λ.τρ. Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης (70′ Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης (87′ Καμπετσής), Μακέντα, Καρλίτος.