Σοκ στη Τούμπα, μεγάλος μάγκας ο Ατρόμητος

Super League 1 28 Νοεμβρίου 2016, 22:44

Απίστευτα πράγματα έγιναν στη Τούμπα στο ματς που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε 2-0 και 3-1, τελικά όχι μόνο δεν κατάφερε να κερδίσει το ματς, αλλά το έχασε κιόλας από τον τρομερό Ατρόμητο (3-4).

Οι Περιστεριώτες με γκολ των Παπαδόπουλου στο 86′ και Τόνσο στο 93′ σόκαραν την Τούμπα η οποία μέχρι το 70’ νόμιζε ότι η υπόθεση νίκη ήταν εύκολη. Ο Ατρόμητος όμως που είχε κάνει κάτι παρόμοιο και κόντρα στην ΑΕΚ (έχανε 2-0 και τελικά ισοφάρισε) πήρε μια μεγάλη νίκη.

Το σκορ είχε ανοίξει ο Ροντρίγκες στο 3′, ο Κουλούρης στο 27′ έκανε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 56′ ο Λε Ταλέκ μείωσε σε 2-1 με τον Μυστακίδη στο 69′ να δίνει εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων στον δικέφαλο. Ωστόσο, οι παίκτες του Ατρομήτου και του Γιώργου Κορακάκη έφεραν τα πάνω-κάτω και εκμεταλλευόμενοι την απερισκεψία του Κάνιας να διώξει τη μπάλα με το χέρι πάνω στη γραμμή και να αφήσει την ομάδα του για 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Ο Καλογερόπουλος σφύριξε πέναλτι και απέβαλλε τον Ισπανό με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ούμπιντες εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα στο 74′ διαμορφώνοντας το 3-2, για να ακολουθήσει ντο απίστευτο τελευταίο επτάλεπτο.

Ο Ατρόμητος ανεβαίνει στους 14 βαθμούς και αφήνει τον ΠΑΟΚ στους 11.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος

Βοηθοί: Χρήστος Ακρίβος και Ιορδάνης Απτσόγλου

Τέταρτος διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης

ΠΑΟΚ (Β. Ίβιτς): Γλύκος (14΄ Μπρκιτς), Βαρέλα, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ, Πέλκας (69΄ Σάκχοφ), Ροντρίγκες (46΄ Μυστακίδης), Κάμπος, Κουλούρης.

Ατρόμητος (Γ. Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κυβρακίδης (46΄ Κοντοές), Μπάγκα, Ούμπιντες, Λημνιός (82΄ Παπαδόπουλος), Τόνσο, Ζησόπουλος (55΄ Μπρίτο), Λε Ταλέκ.

Γκολ: 3΄ Ροντρίγκες, 27΄ Κουλούρης, 69΄ Μυστακίδης / 56΄ Λε Ταλέκ, 74΄ Ούμπιντες

Κίτρινες κάρτες: 11΄ Τζαβέλλας, 21΄ Μάτος / 31΄ Κυβρακίδης, 71΄ Λε Ταλέκ, 86΄ Παπαδόπουλος, 90΄+2 Τόνσο

Κόκκινες κάρτες: 73΄ Κάνιας