Σοκ για την ΑΕΚ σε 6 λεπτά

Super League 1 5 Νοεμβρίου 2016, 22:28

Εκεί που φαινόταν ότι η ΑΕΚ θα έπαιρνε μια άνετη νίκη απέναντι στον Ατρόμητο, τελικά τα έκανε… θάλασσα. Μέσα σε έξι λεπτά δέχθηκε δυο γκολ και έτσι άφησε ακόμα δυο βαθμούς (2-2) που την απομακρύνουν ακόμα περισσότερο από τη κορυφή.

Η ΑΕΚ άνοιξε γρήγορα το σκορ, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Μάνταλος έδωσε προβάδισμα στην Ένωση. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ημίχρονο με 10 τελικές αν και μετά τα πρώτα 25 λεπτά, ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι και πίεσε για την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά, πέρα απ’ τη φάση του Βασιλείου στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, οι Περιστεριώτες δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Γιάννη Ανέστη.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε ακόμα δυο μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0 (με Αλμέϊδα και Μάνταλο), το οποίο ήρθε τελικά στο 60’ με τον Ροντρίγκες. Οι κιτρινόμαυροι έδειχναν να έχουν τελειώσει την υπόθεση νίκη, αλλά ο Ατρόμητος αποδείχθηκε επτάψυχος και μέσα σε λίγα λεπτά ανέτρεψε την κατάσταση σοκάροντας το ΟΑΚΑ. Στο 71′ ο Λε Ταλέκ μείωσε σε 2-1 και στο 75′ ο Ουμπίδες ολοκλήρωσε την ανατροπή. Για να γίνει όμως αυτό θα έπρεπε πρώτα ο Ανέστης να αντιδράσει… παδικά στη κακή σέντρα του σκόρερ.

Στο τέλος η ΑΕΚ κυνήγησε το τρίτο γκολ, είχε κάποιες καλές στιγμές, κυρίως στις καθυστερήσεις, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Έτσι η ΑΕΚ έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη που την απομακρύνει κι άλλο από την κορυφή (είναι στο -6), ενώ ο Ατρόμητος έφτασε τους 11 βαθμούς.