Σκότωμα στο 120 για τον Αρη…

Super League 1 30 Ιουλίου 2021, 0:25

Ψυχρολουσία στο 120ό και τελευταίο λεπτό της παράτασης για τον Αρη. Οι "κίτρινοι" μπορεί να κέρδισαν με σκορ 2-1 την Αστάνα, αλλά αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του UEFA Conference League.

Βαρύ το τίμημα όπως αποδεικνύεται για το ελληνικό ποδόσφαιρο στα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν την Πέμπτη, καθώς μετά την AEK αποκλείστηκε και ο Aρης! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι γεγονός ότι έκανε υπερπροσπάθεια, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα στο 78ο λεπτό με την κεφαλιά του Σάσα ενώ το 1-0 είχε γίνει στο 36’ με την προβολή του Μάνου.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Αρη να παίζει με 10 παίκτες από το 87’ λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ματέο Γκαρσία. Τελικά το ματς κρίθηκε στο 120’ από την εκτέλεση φάουλ του Εουτζέριο και την κεφαλιά του Μπίτρι που κατέληξε στο βάθος της υγείας του Ντένις.

Υπό άλλες συνθήκες, οι δυο ομάδες θα έλυναν τους λογαριασμούς τους στα πέναλτι…

Διαιτητής: Φάμπρι (Ιταλία)
Βοηθοί: Περέτι (Ιταλία) – Ιμπεριάλε (Ιταλία)
4ος διαιτητής: Σάτσι (Ιταλία)

Αρης (Ακης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια (83’ Τζέγκο), Μαντσίνι (67′ Ματεό Γκαρσία), Μπερτόλιο (115′ Χαϊροβιτς), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (102’ Μπρούνο)

Αστάνα (Αντρέι Τιχόνοφ): Νεπογκόντοφ (90+1’ λ.τρ. Ζαρούτσκι), Ρουκαβίνα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (65′ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπαρσεγιάν (79′ Αϊμπέτοφ), Εουτζέριο, Μπετσιράι (46′ Καντέτε)