Σκόρπισε στους πέντε ανέμους τη Βέροια ο Παναθηναϊκός

Super League 1 4 Μαρτίου 2017, 22:49

Γκολ και θέμα στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τη Βέροια με 5-0. Χατ-τρικ ο Μπεργκ.

Στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία των σημερινών ματς της 23ης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός “σκόρπισε στους πέντε ανέμους” την Βέροια επικρατώντας με το ευρύ 5-0. Χατ-τρικ ο Μπεργκ (τα δύο με πέναλτι), από ένα τέρμα ο Κλωναρίδης και ο Βιγιαφάνιες.

Στο 18′ ο Σουηδός άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Μίλιεβιτς (βρήκε την μπάλα με το χέρι). Στο 21ο λεπτό Κλωναρίδης διπλασίασε τα τέρματα του Παναθηναϊκού.

Στο 39′ ο Μπεργκ εκτέλεσε εκ νέου (εύστοχα) πέναλτι για το 3-0. Στην παράβαση υπέπεσε ο Αντονιάν (χέρι εντός περιοχής). Δύο λεπτά αργότερα (41′) ο Σουηδός στράικερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 57ο λεπτό με τον Βιγιαφάνες. Το παιχνίδι επισκιάσθηκε από τον τραυματισμό στο κεφάλι του Εμποκού, σε σύγκρουση με τον Αντονιάν με τις πρώτες πληροφορίες να κάνουν λόγο για ελαφρά διάσειση.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδυσσέας Βλαχοδήμος, Κουρμπέλης, Ευαγγέλου, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Λουντ (72′ Ρέις), Ζέκα, Εμποκού (28′ λ.τ. Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης (59′ Λέτο), Μπεργκ.

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Λόπεθ, Ασίγκμπα, Κάλβο (71′ Μαυριάς), Μίλιεβιτς, Σούλε, Αντονιάν, Σαρπόνγκ, Στόιτσεφ, Κάλι, Λινάρδος (64′ Παπαδόπουλος), Μπαλάφας (46′ Χατζηγιοβάνης).