Σκόραρε ο Βέλλιος, νίκησε ο Ηρακλής

Super League 1 7 Φεβρουαρίου 2016, 18:37

Ο Ηρακλής με πέναλτι του Βέλλιου στο 33' κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και έμεινε αήττητος εντός έδρας για όγδοο σερί ματς της Σούπερ Λιγκ! Με δέκα τελείωσαν οι Ηπειρώτες λόγω αποβολής του Νικολιά στο 86', καλή εμφάνιση ο Περιστερίδης...

Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής στο Καυτανζόγλειο Στάδιο, επικρατώντας 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και ξεπερνώντας τον στη βαθμολογία, έχοντας συγκομιδή 26 βαθμούς έναντι 24 του αντιπάλου του. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέλλιου στο 33’. Το πέναλτι παραχώρησε ο Περιστερίδης (πάνω στον Μπουλούτ), με τον Χανιώτη τερματοφύλακα νωρίτερα να έχει δυο εξαιρετικές αποκρούσεις (ειδικά στην κεφαλιά του Βέλλιου στο 25’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής οργανώθηκε στην άμυνα και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν. Μάλιστα ο ΠΑΣ, στο 100ο ματς του Πετράκη στη Σούπερ Λιγκ, τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Νικολιά στο 86’.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές, έχοντας τελευταία φορά στο Καυτανζόγλειο για το πρωτάθλημα τον περασμένο Σεπτέμβριο από τον Λεβαδειακό.