Σκληρό καρύδι, Μίλιτς στο 87’ και “Χ” με ΟΦΗ (pics)

Χανιά | 31 Οκτωβρίου 2016, 19:55

Εκεί που φαινόταν ότι ο ΟΦΗ θα... δραπέτευε με το διπλό από το Μάλεμε, ο Κισσαμικός κατάφερε λίγο πριν το φινάλε να σώσει την παρτίδα και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στη πρεμιέρα της Β’ εθνικής. Βουό στο 80’ και Μίλιτς στο 87’ οι σκόρερ του Κρητικού ντέρμπι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε το πρώτο Κρητικό ντέρμπι της χρονιάς που έγινε τη Δευτέρα το απόγευμα στο βροχερό Μάλεμε. Ο ΟΦΗ κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Βουό στο 80’, αλλά ο Κισσαικός παρέμεινε ψύχραιμος και κατάφερε στο 87’ να σώσει την παρτίδα και να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία που δικαιούταν απόλυτα βάσει απόδοσης. Αυτός που χάρισε το βαθμό στη Χανιώτικη ομάδα ήταν ο Μίλιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε άψογα την ωραία προσπάθεια του Τσερκέζου από τα δεξιά και με κοντινό πλασέ… απέδωσε δικαιοσύνη. Ο Σέρβος παράλληλα δικαίωσε και απόλυτα τον προπονητή του, ο οποίος  λίγα λεπτά νωρίτερα τον είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή.

kissamikos panigirismoi

Πάντως και στα δυο γκολ υπήρχαν διαμαρτυρίες. Στο 0-1 οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του σκόρερ μετά την σέντρα του Βαλλιάνου και στο 1-1 για κοντρόλ με το χέρι από τον Τσερκέζο πριν ξεκινήσει την προσπάθεια του. Μάλιστα σε αυτή τη φάση αποβλήθηκε ο τεχνικός διευθυντής του ΟΦΗ, Σταύρος  Λαμπράκης.Επίσης ο Κισσαμικός διαμαρτύρεται και για μια φάση στις καθυστερήσεις του αγώνα σε μαρκάρισμα του Αντουκόρ στον Βλάχο.

kisa ofi

Γενικά το ματς, και λόγω του βαρύ αγωνιστικού χώρου από το πολύ νερό, ήταν μέτριο, με τον Κισσαμικό στο α’ μέρος να έχει την κατοχή χωρίς όμως να καταφέρει να παράξει πολλές φάσεις. Η σπουδαιότερη ευκαιρία καταγράφηκε στο 27′ με σουτ του Γκούμα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δαύκου.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ανέβηκε και προσπάθησε στο πρώτο τέταρτο να απειλήσει τον Λαζαρίδη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τον Κισσαμικό επίσης να χάνει στη συνέχεια κάποιες καλές ευκαιρίες να προηγηθεί. Τελικά τα γκολ ήρθαν στο τέλος με το 1-1 να κρίνεται δίκαιο.

antukor mantzis

Συμπερασματικά, ο Κισσαμικός ξεκίνησε θετικά την φετινή του πορεία στο πρωτάθλημα της Β’ εθνικής απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την άνοδο. Έδειξε επιμονή, υπομονή ενώ έβγαλε αντίδραση, παρά το γεγονός ότι στο τέλος έδειχνε ότι έχανε το ματς. Ο ΟΦΗ την ίδια στιγμή νιώθει απογοήτευση που δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και να ξεκινήσει με ένα πολύτιμο τρίποντο την προσπάθειά του. Αλλά και ο Κισσαμικός απέδειξε ότι και φέτος θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο πρωτάθλημα και ότι θα αποτελεί σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλο…

goumas

Οι φάσεις του αγώνα

14’ Σουτ του Όγκμποε μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.

28’ Ο Γκούμας “έκλεψε” την μπάλα και με τον Δαύκο εκτός θέσης πλάσαρε αλλά για λίγα εκατοστά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

29’ Σουτ του Βαλλιάνου άουτ.

37’ Σουτ του Τσερκέζου μπλοκάρει ο Δαύκος.

54’ Ο Βουό άλλαξε την μπάλα με τον Όγκμποε και σούταρε άουτ.

60’ Σέντρα του Όγκμποε σουτ του Αντουκόρ μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.

68’ Φάουλ του Τιάγκο διώχνει ο Δαύκος.

74’ Από τον Τιάγκο η μπάλα φτάνει στην περιοχή και ο Μίλιτς προσπαθεί να πλασάρει αλλά ο Δαύκος απομάκρυνε.

76’ Φάουλ του Σταθάκη η μπάλα κοντράρει στο τείχος των παικτών του ΟΦΗ και καταλήγει εκτός εστίας.

77’ Σέντρα του Τσερκέζου κεφαλιά του Παντελάκη άουτ.

80’ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Βαλλιάνου ο Βουό στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

87’ ΓΚΟΛ: Ωραία ατομική προσπάθεια του Τσερκέζου που μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Μίλιτς, που πλάσαρε σωστά για το 1-1.

90+3’ Ο Βλάχος “τσιμπάει” την μπάλα από τον Αντουκόρ και πέφτει στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μιχαηλίδη όμως να καταλογίζει επιθετικό φάουλ!

Διαιτητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)

Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας)-Βυζιργιανάκης (Ρεθύμνου)

4ος διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Λαζαρίδης (42’), Βουό (42’), Κίκε (43’), Βαλλιάνος (58’), Όστοϊτς (75’), Παντελάκης (82’)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπ. Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσερκέζος, Σεληνιωτάκης, Γκούμας, Κουρέλλας, Τιάγκο (82′ Μάριο Μαρτίνεθ), Κίκε, Μάντζης (71′ Μίλιτς), Θέος (73′ Βλάχος).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Φαζός, Κώτσιος, Όστοϊτς, Νάστος, Αντουκόρ, Μασάδο (71′ Χαντί), Βουό (84′ Μιλοσάβλιεβ), Όγκμποε (71′ Ράντι).