Σημαντικό πέρασμα Κρ. Αστέρα από Μουρνιές

Νέοι Μινωταύρου Κρητικός Αστέρας | 22 Ιανουαρίου 2023, 12:25

Στο… κυνήγι της πρώτης δυάδας παραμένει ο Κρητικός Αστέρας, κάνοντας σημαντικό πέρασμα από τις Μουρνιές, απέναντι στους Νέους Μινωταύρου (2-0).

Η ομάδα του Βαμβακόπουλου παραμένει στο -3 από τη 2η θέση, ενώ για τους Νέους η απόσταση μεγάλωσε στους 9 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι σημαντικότερες φάσεις σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά (είχε προηγηθεί η αναγκαστική αλλαγή του Λίτσι για τον Κρ. Αστέρα, που μεταφέρθηκε προληπτικά για εξετάσεις στο νοσοκομείο). Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλές στιγμές με τον Βασιλειάδη στο 43’ και στο 45+1’, με τον Κρ. Αστέρα ενδιάμεσα να απειλεί με τον Ντυρμίσι (45’).

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Μουτσογκλάβα (47’), για να είναι πιο απειλητικοί στη συνέχεια οι Νέοι, χάνοντας νέα ευκαιρία με τον Βασιλειάδη (52’). Στο 55’ ο Κουκουλάς απέκρουσε δύσκολα το φάουλ του Κελαϊδή, ενώ στο 60’ στο επικίνδυνο γύρισμα του Τσεσμελή δεν μπόρεσε κανείς συμπαίκτης του να βρει την μπάλα.

Αυτοί που βρήκαν δίχτυα τελικά ήταν οι παίκτες του Κρ. Αστέρα. Στο 67’ από γέμισμα του Αρζίδη η μπάλα έφτασε στον Δημητρίου, που με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ (0-1). Οι Νέοι άμεσα προσπάθησαν να “απαντήσουν” με τον Ζαΐμη από μακρινή απόσταση να σουτάρει και τον Κουκουλά να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 78’ υπήρξαν διαμαρτυρίες στο πέσιμο εντός περιοχής του Τσεσμελή, με τον Αντώνη Σινιοράκη να καταλογίζει επιθετικό φάουλ πάνω στον Ζολώτα. Ο Κρ. Αστέρας “χτύπησε” και δεύτερη φορά στο 80’ όταν ο Αρζίδης έκανε την ατομική ενέργεια και το γύρισμα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στην προσπάθειά του να απομακρύνει ο Ζαΐμης. Ακολούθησε το σουτ του Στόιτσου που απέκρουσε ο Κουκουλάς (82′).

Στο 90’ υπήρξε ένταση μεταξύ των παικτών με τον Πατεράκη να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Μπούρδος – Βράγκου Αικ.

Νέοι Μινωταύρου (Νίκος Τσεσμελής): Ανδρεαδάκης, Παπαθεοδώρου (40’ Ζαΐμης), Πατεράκης, Κελαϊδής, Νεραντζάκης, Ταχιράι, Τζωρτζάκης, Ν.Ν. Τσεσμελής, Βασιλειάδης, Μανουσάκης (65’ Αντ. Στόιτσος), Πολέντας.

Κρ. Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουκουλάς, Μουτσογκλάβα (83’ Ντάλλας), Δημητρίου, Μπαλλίου, Μαντσέλλι (63’ Σανδαλάκης), Οικονομόπουλος (83’ Τσοπλάκος), Ζολώτας, Αρζίδης (83’ Δ. Γκέκας), Ρικουνάκης, Γρηγορομιχελάκης, Λίτσι (32’ λ.τρ. Ντυρμίσι).