Σημαντική νίκη με ανατροπή ο Λεβαδειακός, 2-1 τον Πανιώνιο με πρωταγωνιστή τον Γιακουμάκη

Super League 1 18 Δεκεμβρίου 2017, 22:39

Ο Πέτρος Γιακουμάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμα μια αναμέτρηση του Λεβαδειακού. Ο Ηρακλειώτης επιθετικός αποτελούσε μόνιμη απειλή για τα καρέ του Κότνικ, ενώ ήταν παράλληλα αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στη Λιβαδειά, με την οποία ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος της Σούπερ Λιγκ, οι Βοιωτοί είχαν την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με το φάουλ του Σουμπίνιο στο 50ό λεπτό.  Ωστόσο, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Μασούρα, ύστερα από υπέροχη ατομική προσπάθεια στο 58′. Η απάντηση των Βοιωτών ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά αργότερα έπειτα από κόρνερ του Σουμπίνιο και ασσίστ του Γιακουμάκη, ο Λεονάρντο ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελικό 2-1 έγραψε ο Ηρακλειώτης επιθετικός στο 78ο λεπτό, κερδίζοντας την κόντρα με τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, Κότνικ, και πλασάροντας εύστοχα. Mε τη νίκη αυτή, ο Λεβαδειακός ανέβηκε στην 8η θέση με 18 βαθμούς.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Ιωάννης Τουμπακάρης (Αθηνών) – Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών)

4ος διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Λεβαδειακός (Ζ. Ανιγκό): Επασί, Φαβάρο, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Νιασέ (62′ Μητρόπουλος), Νουάνκο, Γιουσούφ, Σουμπίνιο (83′ Μεντί), Μπελγκαζουανί (90+ λ. τρ. Ιωαννίδης) και Γιακουμάκης.

Πανιώνιος (Μ. Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζισαφί, Γκιοατά, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (81′ Βουκελάτος), Λάμπρου, Σαββίδης (73′ Ταπόκο), Μασούρας και Γεσίλ (54′ Ντουρμισάι).