Σε περιπέτειες ο Ολυμπιακός – Ήττα από Μαρσέιγ

Πόλο 2 Μαρτίου 2021, 20:45

Ήττα με 9-8 του Ολυμπιακού από τη Μαρσέιγ στην Όστια της Ρώμης στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με αυτό το αποτέλεσμα αυτό οι πρωταθλητές κινδυνεύουν να απολέσουν το προβάδισμα που είχαν αποκομίσει από την πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Μετά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής τέσσερις ομάδες βρίσκονται στη διεκδίκηση δύο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην τελική φάση, που θα πραγματοποιηθεί με την συμμετοχή οκτώ ομάδων τον Ιούνιο στο Αννόβερο της Γερμανίας.

Οι ομάδες αυτές είναι ο Ολυμπιακός, η Μαρσέιγ, η Σπαντάου και η Ορτίτζια των Συρακουσών.

Το ξεκίνημα ήταν κακό για την Ελληνική ομάδα, η οποία βρέθηκε να χάνουν με 3-0, χωρίς να μπορεί να σκοράρει στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα (το 3-1 με τον Κάκαρη).

Ο Ολυμπιακός συνήλθε και ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (3-3), αλλά η Γαλλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου όπου βρέθηκε να προηγείται και πάλι με τρία γκολ διαφορά (6-3).

Με αντεπίθεση διαρκείας οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν αρχικά σε 6-6 και στη συνέχεια σε 7-7 (24ο λεπτό), αλλά δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στην τελευταία (τέταρτη) περίοδο της συνάντησης. Οι Γάλλοι πέτυχαν δύο διαδοχικά τέρματα και προηγήθηκαν με 9-7. Το γκολ του Ίρβινγκ, μόλις ένα λεπτό πριν τη λήξη, δεν έσωσε την κατάσταση και η Γαλλική ομάδα επικράτησε με 9-8.

Τα οκτάλεπτα: 0-0, 3-4, 4-3, 1-2 Σύνολο: 8-9.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: –

2ο οκτάλεπτο: 1-0 Καμαράσα (φουνταριστό, 7:36), 2-0 Σπάιτς (π/π., 6:24), 3-0 Ντούρντριτς (έξι μέτρα, 5:25), 3-1 Κάκαρης (π/π., 3:10), 3-2 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 1:32), 3-3 Ντάουμπε (π/π., 0:31), 4-3 Σπάιτς (φουνταριστό, 0:12).

3ο οκτάλεπτο: 5-3 Κοβάτσεβιτς (6:41), 6-3 Βουκίσεβιτς (6:01), 6-4 Ίρβινγκ (π/π., 5:23), 6-5 Αργυρόπουλος (π/π., 2:41), 6-6 Ντάουμπε (π/π., 2:08), 7-6 Βερνού (π/π. 1:22), 7-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:54).

4ο οκτάλεπτο: 8-7 Βουκίσεβιτς (π/π., 7:19), 9-7 Πρλαϊνοβιτς (π/π., 6:38), 9-8 Ίρβινγκ (π/π., 1:08).

Ολυμπιακός (προπονητής Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης, Γεννηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 3, Γαλανόπουλος.

Μαρσέιγ (προπονητής Μίλος Στεπάνοβιτς): Λάζιτς, Κούκοβιτς, Σπάϊτς 2, Πλαΐνοβιτς 1, Βερνό 1, Κρουσιγιά, Ντούρντιτς 1, Ολιβόν, Κοβάσεβιτς 1, Βουκίσεβιτς 2, Καμαράσα 1, Οβανισιάν, Βανπεπερστρά.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει το βράδυ της Τετάρτης (3 Μαρτίου 2021, 21:15) σε ένα άκρως καθοριστικό και σπουδαίο βαθμολογικά παιχνίδι την Ορτίτζια.