Σε “κακό φεγγάρι” ο ΟΦΗ – Ήττα και από Παναθηναϊκό

ΟΦΗ | 23 Ιανουαρίου 2021, 21:31

Σένκεφελντ και Καμπετσής υπέγραψαν τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΟΦΗ. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους "πράσινους".

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ του ο ΟΦΗ χωρίς να τα καταφέρει, αφού πλην της φάσης του ακυρωθέντος τέρματος δεν κατάφερε να απειλήσει τον Διούδη.

“Φτωχός”, γενικότερα, ο επιθετικός απολογισμός των δύο ομάδων. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κρητική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να απειλήσει. Οι “πράσινοι” ξαναφάνηκαν στο παιχνίδι με το δοκάρι του 79ου λεπτού και “κλείδωσαν” το ματς στο 87′:

Η εικόνα του αγώνα στο “Απόστολος Νικολαΐδης”:

5′ Πολύ μεγάλο λαθος από εκτέλεση πλαγίου άουτ του Χουάνκαρ, ο Νέιρα πάσαρε στον Σαρδινέρο αλλά ο Σένκεφελντ κατάφερε να κόψει τον Ισπανό προτού γίνει επικίνδυνος.

6′ Ο Παναθηναϊκός μπήκε απειλητικά στην περιοχή του Βάτερμαν, αλλά ο Ιωαννίδης αν και γύρισε σωστά το σώμα του δεν βρήκε χώρο να σουτάρει.

12′ Στιγμές πίεσης στα καρέ των Κρητικών, δεν πέρασαν όμως ούτε τα τρία γεμίσματα από Εμμανουηλίδη, Μολό και Χουάνκαρ, αλλά ούτε και το σουτ του Αλεξανδρόπουλου.

17′ Ο Καμπετσής έκλεψε τη μπάλα, πέρασε δύο αντιπάλους αλλά το σουτ που δοκίμασε, κόπηκε. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Εμμανουηλίδη, ο οποίος επιχείρησε νέο σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

20′ Σουτ του Εμμανουηλίδη από δεξιά (μετά από κλέψιμο και πάσα του Καμπετσή), κόντραρε η μπάλα και πέρασε εκτός (κόρνερ).

24′ Καλή σέντρα του Μολό, δεν πήρε κάποιος την κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μολό έκανε φάουλ στην προσπάθεια να κερδίσει τη μπάλα.

28′ O Ουές έδωσε στον Στάικο, ο οποίος προσπάθησε να μπει στην περιοχή, τον σταμάτησαν όμως οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

31′ Σουτ του Καμπετσή, ο Σελίμοβιτς έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε εκτός, κόρνερ.

32′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Εμμανουηλίδης σέντραρε από δεξιά, με τον Μπαρτ Σένκεφελντ να παίρνει την κεφαλιά και να σκοράρει στην αριστερή πλευρά του Βάτερμαν.

33′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Σαρδινέρο κυνήγησε και πήρε την μακρινή μπαλιά στην άμυνα του Παναθηναϊκού και έφτασε μέχρι τέλους πλασάροντας εύστοχα τον Διούδη, αλλά μετά την εξέταση του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

36΄ Τραγικό λάθος του Διούδη, ο οποίος ουσιαστικά έδωσε την μπάλα στον Στάρτζεον, εκείνος βρήκε τον Σαρδινέρο, αλλά κανείς δεν ολοκλήρωσε τη φάση και τελικά ο Βέλεθ απομάκρυνε.

42′ Κεφαλιά του Σελίμοβιτς μετά από ετκέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη.

Ουές

50′ Άστοχο σουτ του Νέιρα δεν ανησύχησε τον Διούδη.

55′ Σουτ του Ιωαννίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άστοχο.

66΄ Σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

72΄ Αριστερό σουτ του Ουές, η μπάλα άουτ.

77′ Πολύ καλή στιγμή του ΟΦΗ με τον αμαρκάριστο Στάικο να πλασάρει στην κίνηση (από το ύψος του πέναλτι) έπειτα από σέντρα του Ουές, αλλά να στέλνει ψηλά τη μπάλα.

79′ ΔΟΚΑΡΙ. Οι “πράσινοι” άλλαξαν τη μπάλα, ο Αϊτόρ έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι και μετά έφυγε άουτ.

82′ Ο Διούδης προλαβαίνει την ύστατη στιγμή τον Γρίβα, που βρέθηκε μια “ανάσα” από την ισοφάριση. Είχε προηγηθεί κεφαλιά του Διαμαντή.

87′ ΓΚΟΛ 2-0. Ωραία ενέργεια από τον Αλεξανδρόπουλο, ο οποίος “άδειασε” τρεις παίκτες του ΟΦΗ και πάτησε με τακουνάκι τη μπάλα στον Αργύρη Καμπετσή, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα του Παναθηναϊκού.

Κίτρινες κάρτες: Βαφέας (54′), Νέιρα (58′), Αϊτόρ (79′).

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Μωϋσιάδης (Ηπείρου) – Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
VAR: Μανούχος (Αργολίδας)
AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας)
Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Εμμανουηλίδης (69′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (69′ Μακέντα), Πούγγουρας, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Μαουρίσιο (75′ Βιγιαφάνιες), Καμπετσής (90′ Χατζηθεοδωρίδης).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουες, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης (85′ Ντε Γκουζμάν), Κοροβέσης, Στάικος, Βαφέας (60′ Τσιλιανίδης), Νέιρα, Στάρτζεον (72′ Γρίβας), Σαρδινέρο.

Ήταν η τέταρτη σερί νίκη του Παναθηναϊκού με “μηδέν” παθητικό (και το πέμπτο συνεχόμενο ματς). Στον αντίποδα ήταν το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι του ΟΦΗ που δεν καταφέρνουν οι παίκτες του να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Η Κρητική ομάδα είχε μείνει στο “μηδέν” και στα ματς με Ατρόμητο (0-0), ΠΑΟΚ (0-3) και Βόλο για το κύπελλο για το κύπελλο (2-0).

Το τελευταία χρονικά τέρμα που πέτυχε ο ΟΦΗ ήταν στις 7 Ιανουαρίου στην αναμέτρηση με τη Λαμία στο Ηράκλειο. Η Κρητική ομάδα είχε επικρατήσει με 2-0 χάρη στα γκολ των Στάικου (34′) και Βαφέα (85′). Έκτοτε η Κρητική ομάδα δεν έχει σκοράρει.