Σε ένα λεπτό τα… γκρέμισε όλα ο ΟΦΙ | video

ΟΦΙ | 21 Νοεμβρίου 2022, 17:10

Ο ΟΦ Ιεράπετρας… φλέρταρε με σπουδαίο αποτέλεσμα στην Καλλιθέα, αλλά δέχθηκε δύο γκολ σε ένα λεπτό (82'45'' και 83'49'') χάνοντας στο τέλος με 2-1!

/Bella Pizza

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΦΙ να απειλεί μόλις στο 4’ όταν από ενέργεια και πάσα του Αντερέγκεν ο Τσορνομάς μέσα από την περιοχή με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή φαίνεται ήταν η… προειδοποιητική βολή για την ομάδα του Λασιθίου καθώς στο 17’ ο Ντέτλερ απέσπασε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Σαντάνα και την ύψωσε ιδανικά για τον Βουό, που με κεφαλιά σκόραρε για το 0-1.

Στο 32’ η Καλλιθέα είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία της για την ισοφάριση αλλά ο Κυρίτσης έδειξε σε ετοιμότητα “νικώντας” στο τετ-α-τετ τον Λουκίνα, που πήρε την κάθετη πάσα από τον Ντεμέτριους. Στο 43’ από σέντρα του Κυνηγόπουλου και κεφαλιά του Τσιντώνη η μπάλα κατέληξε στην “αγκαλιά” του Κυρίτση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Λουκίνα (50’), το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, την ώρα του σουτ του Νίλι (απέκρουσε ο Κυρίτσης), χωρίς να φαίνεται από τα πλάνα της μετάδοσης να υπάρχει παράβαση.

Ο ΟΦΙ είχε σημαντική ευκαιρία για το 0-2 στο 64’ όταν ο Βουό… τιμώρησε για τις ντρίμπλες τον Σαντάνα, αποσπώντας του την μπάλα για να βγάλει κάθετη πάσα στον Αντερέγκεν, που πλάσαρε αλλά ο Στρέζος απέκρουσε. Η “απάντηση” των γηπεδούχων ήρθε ένα λεπτό μετά με τον Ρώσση να σεντράρει και τον Λουκίνα με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 75’ ο Κυρίτσης επενέβη χωρίς πρόβλημα στο σουτ του Σαντάνα και στη συνέχεια ήρθε το καταστροφικό δίλεπτο για τον ΟΦΙ. Στο 83’ από σέντρα του Μανθάτη ο Κυνηγόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε και δευτερόλεπτα αργότερα από σέντρα του Σαντάνα ο Λουκίνας έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο 84’!

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας)
Βοηθοί: Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής) – Αρμακόλας (Κυκλάδων)
4ος διαιτητής: Γιαννούκας (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες κάρτες: Τσιντώνης (29’), Μπλανκ (40’), Σαντάνα (59’), Λουκίνας (62’),

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας (46’ Μανθάτης), Κύργιας, Ευαγγέλου, Ρώσση, Τσιντώνης (78’ Μπουλούλης), Σαντάνα (90’ Κολτσίδας), Ντεμέτριους (89’ Νάτσης), Κυνηγόπουλος, Λουκίνας.

ΟΦ Ιεράπετρας (Αγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ιτσιος, Στάμου (88’ Γκόμπερβιλ), Ντέτλερ, Κατάλντι, Τσορνομάς, Μηλιώτης (66’ Παπαδάκης), Μπλανκ (57’ Ζήσης), Αντερέγκεν, Βουό (66’ Καλλιτσουνάκης).