ΡΕΑ: Ποδαρικό με νίκη στο 2023, 2-0 τον Λεοντικό

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 8 Ιανουαρίου 2023, 18:30

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2023 η Ρεθυμνιακή Ένωση Αθλητών, η οποία επικράτησε με 2-0 του Λεοντικού Κηφισιάς στη Σοχώρα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α' Εθνικής γυναικών.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα πέτυχε την πέμπτη νίκη της (σε έξι παιχνίδια) και φιγουράρει μόνη στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΡΕΑ κυριάρχησε, αλλά υστέρησε στην τελική προσπάθεια, με τη Μαρκουτσά να σημαδεύει το δοκάρι στο 7ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ δοκάρι “βρήκε” και η Εράσο στο 21′.

Μόλις στο 1ο λεπτό του δευτέρου μέρους, η Δαφέρμου βρήκε με κάθετη την Μπετανκούρ, η οποία πλάσαρε σωστά τη Δημητροπούλου και άνοιξε το σκορ (1-0).

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε η Κουτρή με σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από παράλληλη πάσα της Βορριά.

ΡΕΑ (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Κούντου, Κοτσάκι, Σμιλίκοβιτς, Βορριά, Δαφέρμου (87’ Κιαχίδου), Μπετανκούρ, Μαρκουτσά (80’ Καραμουσαδάκη), Μανωλίτση (46’ Κελαϊδή), Κουτρή, Εράσο, Χατζηγιαννίδου.

Λεοντικός Κηφισιάς (Θ. Ζυγούρης): Δημητροπούλου, Κωστάκη, Γκουφά, Γιαννούτσου, Μαραγκουδάκη (82’ Πουλιάση), Μοίρα, Παπαϊωάννου, Τζουτζουράκη, Θεοδωράκη, Ντάτη, Κατσούλη (68’ Παθιακάκη).