“Βύθισε” τον Ιωνικό στο φινάλε ο Βόλος

Super League 1 16 Ιανουαρίου 2023, 21:51

Ο Βόλος με πέναλτι στο 90+1' έφυγε νικητής από τη Νίκαια, επικρατώντας με 1-0 για την 18η αγωνιστική της Super League 1.

Οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη για διαφορετικούς λόγους, ο Βόλος ήταν όμως ο μεγάλος νικητής, σκοράροντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα και σκόρερ τον Οζέγκοβιτς.

Με την πίεση που είχαν οι δύο ομάδες για θετικό αποτέλεσμα δεν μπόρεσαν να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο, με τις φάσεις να είναι λιγοστές και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Το γεγονός αυτό επιβεβαίωσε η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ένα λεπτό μετά το ημίωρο, όταν ο Γουλέρι δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ. Για τον Βόλο, η σημαντικότερη στιγμή και πρώτη ουσιαστική απειλή ήρθε λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν ο Τσιρίνος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ο μοναδικό τέρμα ήρθε στο 90+1′ από τα 11 βήματα και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οζέγκοβιτς, σε πέναλτι που προήλθε από το χέρι του Τσιγκρίσκι. Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας όταν στην τελευταία φάση του ματς, όταν ο Μάντζης με ανάποδο ψαλίδι νικήθηκε από τον Κλέιμαν με μια σωτήρια επέμβαση.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου) – Φραγιός (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών).
VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
AVAR: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες κάρτες: Σάκιτς (9’), Οζέγκοβιτς (38′), Aλχο (40′), Ούγκο Σόουζα (44′), Μπαριέντος (67′), Τσιγκρίνσκι (90′).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ούγκο Σόουζα, Ρομαό (90+2′ Καμπράλ), Κάνιας, Γούλερι (80′ Ελευθεριάδης), Λοβέρα (57’ Φαντιγκά), Σεμπά, Μάντζης.

Βόλος (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Λούνα, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Μπαριέντος, Μεταξάς, Μπαριέντος, Τσιρίνος (67′ Κούτσιας), Μεσκίδα, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (90+3′ Σιέλις).