“Βροχή” τα γκολ στην Αγία Μαρίνα

Ιωνία 2000 Γρανίτης | 16 Νοεμβρίου 2022, 18:46

Ο Γρανίτης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1), κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να πετύχει ευρεία νίκη απέναντι στην Ιωνία με σκορ 6-2.

Στο κιτρινόμαυρο ντέρμπι της αγωνιστικής, Γρανίτης και Ιωνία αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της εμβόλιμης 2ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΧ. Ο Γρανίτης μετά την ώθηση της προηγούμενης αγωνιστικής (1-0 απέναντι στον Απόλλωνα), έδειξε τα δόντια στην ομάδα της Σπλάντζιας, την οποία κέρδισε με 6-2.

Το πρώτο τέρμα σημειώθηκε από τον Χατζηγρηγορίου, λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας (28′). Οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων κόπασαν γρήγορα, καθώς ο Μποντούρι με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τον Γρανίτη. Μάλιστα στο 44ο λεπτό, ο Μιχάλης Μεγαλακάκης έκανε την ολική αντροπή, αξιοποιώντας με πλασέ την σέντρα του Κολομπάκη.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Γρανίτης κατάφερε να σκοράρει ακόμη τέσσερις φορές και να δώσει διαστάσεις στην νίκη του. Αρχικά ο Παπακαστρήσιος με μακρινό σούτ, έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι” του νεαρού Καριμπίδη, στο 54′. Ο Αργύρης Μεγαλακάκης στο 78′ χρίστηκε και αυτός σκόρερ ενώ ακολούθησε ακόμη ένα τέρμα, από τον Δρακάκη (83′). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 2ο γκολ τους με τον πολύπειρο Μπαδιεριτάκη, ο οποίος με όμορφο γυριστό εντός της περιοχής μείωσε σε 2-5 στο 85ο λεπτό. Από την σέντρα που προήλθε από το τελευταίο τέρμα, ο Δρακάκης με δυνατό σουτ από το κέντρο του γηπέδου, έγραψε το τελικό 6-2 (86′).

Διαιτητής: Κανελάκης
Βοηθοί: Πέτσας – Ξενάκη

Γρανίτης (Τάκης Διακάκης): Κορωνάκης, Κολομπάκης, Κελάκης (83′ Μπεριάδης), Στεφανίδης, Παπακαστρήσιος, Πατρικάκης, Μποντούρι (69′ Μεγαλακάκης Αργ.), Νάστο (74′ Βασιλείου), Μεγαλακάκης Μιχ. (69′ Κοκάκης), Ρουσάκης (Μεγαλακάκης Κ.), Δρακάκης.

Ιωνία 2000 (Νότης Ματηγάκης): Καριμπίδης, Νταμαδάκης (46′ Χρυσός), Μωραϊτάκης, Καλαμαρίδης, Μπάτζιο, Δάσκαλος, Χατζηγρηγορίου, Περαθωράκης (66′ Μπαδιεριτάκης), Τσαούσι, Βασιλομιχελάκης (66′ Γοναλάκης), Γεωργιακάκης.