“Βρήκε” ξανά δίχτυα ο Σκούρτης (video)

Εκτός συνόρων | 21 Φεβρουαρίου 2017, 23:31

Η στήλη του athlitiko.gr "Χανιώτες εκτός... συνόρων" με ενημέρωση για τους Χανιώτες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται εκτός Νομού, σε ομάδες εθνικών κατηγοριών, αλλά και για τις... Χανιώτισσες εκτός συνόρων!

Super League:

Στον πάγκο έμεινε ο Κώστας Περιστερίδης στην εντός έδρας αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με την Κέρκυρα, όπου η ομάδα του επικράτησε με σκορ 1-0.

Στην 20άδα του Λεβαδειακού για το εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΛ (ήττα με 2-1) ήταν ο Τάσος Δασκαλάκης, που έμεινε στον πάγκο.

Κ20:

Imeri me xanthi

Imeri me xanthi1
Για πρώτη φορά αγωνίστηκε βασικός με την Κ20 του Ατρόμητου ο Άντι Ιμέρι, στην εντός έδρας ήττα από την Ξάνθη με 1-3.

Εκτός αποστολής για τον Ολυμπιακό ήταν ο Χρήστος Μαρκουλάκης στο εκτός έδρας 1-1 με την ΑΕΚ.

Football League:

Patas me trikala

Στη βασική ενδεκάδα της Καλλιθέας επέστρεψε ο Νίκος Πάτας, στο εκτός έδρας 2-2 με τα Τρίκαλα, όπου η ομάδα του δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Kiassos me anagennisi

Βασικός για τον ΟΦΗ ήταν και κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας (5-0) ο Κώστας Κιάσσος, ενώ ο Ντίνος Πάγκαλος μπήκε αλλαγή στο 58΄.

Κύπρος:

Skourtis me anagennisi
Skourtis me anagennisi1

Σε… δαιμονιώδη φόρμα βρίσκεται ο Βασίλης Σκούρτης, που ήταν πρωταγωνιστής σε ακόμα ένα παιχνίδι για τον Άρη Λεμεσού. Ο 25χρονος επιθετικός άνοιξε τον δρόμο για την εντός έδρας νίκη της ομάδας απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας (4-0), με το γκολ που πέτυχε στο 28’, ενώ στο 54′ ο Χριστοδούλου απομακρύνοντας το πλασέ του πάνω στη γραμμή του αρνήθηκε το δεύτερο γκολ. Στο 77’ αντικαταστάθηκε από τον Γκονζάλες (πέτυχε 2 γκολ!) και κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου. Αυτό ήταν το 4ο γκολ του Σκούρτη στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Δείτε το βίντεο:

Χωρίς τον Θοδωρή Πλατινάκη στη σύνθεσή του ο Αχυρώνας Λιοπετρίου ηττήθηκε με 0-1 από την Πέγεια.

Νορβηγία:

Φιλική νίκη με 3-2 απέναντι στη Σκέιντ σημείωσε η Στρόμεν. Ο Αντώνης Ευθυμάκης αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Την επόμενη εβδομάδα η ομάδα του θα πάει για προετοιμασία στην Ισπανία στο “La Manga Club”, προπονητικό κέντρο όπου επισκέπτεται συχνά η Ντόρτμουντ.

Γ’ Εθνική:

Martsakis me makedoniko foufa

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου παρέμεινε η Δόξα Δράμας, που νίκησε εκτός έδρας 2-0 τον Μακεδονικό Φούφα. Αλλαγή στο 74’ μπήκε ο Στέφανος Μαρτσάκης.

Στο… κυνήγι των “Μαυραετών” διατηρήθηκε ο Απόλλων Καλαμαριάς, που επιβλήθηκε εκτός έδρας της Δόξας Προσκυνητών (4-0), με τον Μάνο Καλογεράκη να μένει στον πάγκο.

Δεν αγωνίστηκε ο Σπύρος Κολομπάκης, στο 0-0 του Πιερικού με τον πρωτοπόρο του 2ου ομίλου Απόλλωνα Λάρισας.

Ρεπό στον 4ο όμιλο είχε ο Πανθηραϊκός, στον οποίο αγωνίζεται ο Νίκος Μποτωνάκης.

Οι Χανιώτισσες εκτός συνόρων

Δεν υπήρξε άλλη αγωνιστική δραστηριότητα για τη Λιντς μετά το 5-1 απέναντι στην Μπλάκπουλ, όπου η Βεατρίκη Σαρρή σκόραρε μία φορά.

Zntravkovic me ael

Με τη Σουζάνα Ζντράβκοβιτς να καταγράφει ακόμα ένα 90λεπτο οι Ελπίδες Καρδίτσας νίκησαν με 2-1 εκτός έδρας την ΑΕΛ, για την Α’ Γυναικών.

Ρεπό είχε ο ΟΦΗ, όπου η Τόνια Γιαννούτσου είναι βασικό στέλεχος, για τον 2ο όμιλο της Β’ Γυναικών.

Εκτός έδρας ήττα με 5-0 από τη Δόξα Αμπελοκήπων για τον ΠΑΟΚ Κοζάνης της Μαρίλιας Ξενάκη στον 3ο όμιλο της Γ’ Γυναικών.

Επιμέλεια: Λευτέρης Αντωνακάκης