“Βενιζέλεια-Χανιά 2021”: Πρόγραμμα και συμμετοχές σε αγωνίσματα δρόμων

Στίβος | 26 Μαΐου 2021, 22:07

Το μεσημέρι του Σαββάτου (29/05, 15:30), με τη σφυροβολία, θα αρχίσει η δραστηριότητα στο διεθνές μίτινγκ στίβου "Βενιζέλεια - Χανιά 2021", η αυλαία του οποίου θα πέσει το απόγευμα της Κυριακής (30/05, 19:30) με το τριπλούν γυναικών.

Στα Χανιά θα χτυπά το προσεχές Σαββατοκύριακο η καρδιά του Ευρωπαϊκού στίβου με τη διεξαγωγή του διεθνούς μίτινγκ στίβου “Βενιζέλεια – Χανιά 2021” να συγκεντρώνει τα βλέμματα και το ενδιαφέρον όλων των ανθρώπων του κλασικού αθλητισμού.

Οι διοργανωτές και συνδιοργανωτές των αγώνων δίνουν την ευκαιρία σε περισσότερους από 140 αθλητές και αθλήτριες από 27 χώρες της Ευρώπης να συμμετάσχουν στο μίτινγκ της Ευρωπαϊκής κατηγορίας “ΕΑΑ Bronze” και με τις επιδόσεις που θα πετύχουν να διεκδικήσουν τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο και στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Στα αγωνίσματα δρόμων από τις συμμετοχές των Ελλήνων και Κυπριών πρωταθλητών, έχουν ξεχωρίζουν οι…

Ανδρών

100μ: Ζήκος, Νυφαντόπουλος, Τριβυζάς, Βροντινός, Μυριανθόπουλος, Χρυσάφης, Νγκόμπεχ, Αυγουστίνου

400μ: Δουκατέλης, Λεβαντίνος, Ξενιδάκης, Ρούσης, Κεραμάς, Τζατζαράκης

1.500: Δημητράκης, Διακοστεφανής, Σούκουλης

Γυναικών

100: Σπανουδάκη, Παπαϊωάνου, Γάτου, Αναστασίου, Σαμάνη, Ανδρέου, Πολίτη, Δαλάκα, Μπέρν, Κιάφα, Τσαλουκίδου

400: Αρτυματά, Βασιλείου, Φέρρα, Πολίτη, Καρκαλάτου, Κωσταντινίδου,, Αργυρού, Φέρρα, Τζόνσον, Γναφάκη, Τσαλουκίδου

800: Παναγιώτου, Κουντούρη, Δόβρου, Κουτλή, Ιωαννίδου, Γιουβρή

100 Εμπ: Πεσιρίδου, Σαμάνη, Χριστοφή, Γεωργίου, Ιωσηφίδου

Όσον αφορά τις συμμετοχές των ξένων αθλητών θα ανακοινωθούν την παραμονή του μίτινγκ (Παρασκευή (28/05).

Tο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Αγώνων:

SATURDAY – ΣΑΒΒΑΤΟ 29 May 2021

15.30: Hammer Throw / Σφυροβολία Women / Γυναικών Κ18 Women / Γυναικών Κ18 Men / Ανδρών National Event / Εκτός Επίσημου Προγράμματος

16.00: Pole Vault / Επί Κοντώ Κ16 Boys – Girls Αγοριών – Κοριτσιών Εκτός Επίσημου Προγράμματος

17.00: Hammer Throw / Σφυροβολία Men / Ανδρών

17.00: Ύψος Κ18 Men – Women Ανδρών – Γυναικών Εκτός Επίσημου Προγράμματος

17.30: Επί Κοντώ Κ20 Men – Women Ανδρών – Γυναικών Εκτός Επίσημου Προγράμματος

SUNDAY – ΚΥΡΙΑΚΗ 30 May 2021

16.20: 80m / 80μ. K16 Boys – Girls Αγοριών – Κοριτσιών National Event / Εκτός Επίσημου Προγράμματος

16.30: Triple Jump / Άλμα Τριπλούν Men / Ανδρών

16.40: OPENING CEREMONY / ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

17.05: Shot Put / Σφαιροβολία Men / Ανδρών

17.10: 100m Hurdles / 100μ. με Εμπόδια Women / Γυναικών

17.25: 100m / 100μ. Men / Ανδρών Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1

17.35: 100m / 100μ. Men / Ανδρών Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2

17.40: High Jump / Άλμα σε Ύψος Women / Γυναικών

17.45: 100m / 100μ. Women / Γυναικών Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1

17.55: 100m / 100μ. Women / Γυναικών Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2

18.00: Long Jump / Άλμα σε Μήκος Men / Ανδρών

18.05: 1.500m / 1.500μ. Men / Ανδρών

18.10: Discus Throw K20 / Δισκοβολία Κ20 / K20 Men / Ανδρών National Event / Εκτός Επίσημου Προγράμματος

18.15: 800m / 800μ. Women / Γυναικών

18.25: 400m / 400μ. Men / Ανδρών Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1

18.35: 400m / 400μ. Men / Ανδρών Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2

18.45: 400m / 400μ. Women / Γυναικών Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1

18.55: 400m / 400μ. Women / Γυναικών Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2

19.10: 800m / 800μ (Only for local athletes) Men / Ανδρών National Event / Εκτός Επίσημου Προγράμματος

19.25: 1.200m Κ16 Boys – Girls / Αγοριών – Κοριτσιών National Event / Εκτός Επίσημου Προγράμματος

19.30: Triple Jump / Άλμα Τριπλούν Women / Γυναικών

karta antonis garden
JoyMachine

Rabona ad