“Την έχει” ο ΠΑΟΚ!

Ποδόσφαιρο 22 Σεπτεμβρίου 2020, 23:59

Την ευκαιρία να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Champios League έχει ο ΠΑΟΚ.

Ο “δικέφαλος” του Βορρά μπορεί να γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 στη Ρωσία από την Κράσνονταρ, αλλά δείχνει ότι “την έχει” εν όψει της ρεβάνς στην Τούμπα!

Μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πίεζε για να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, έχοντας προηγουμένως την ευκαιρία να φτάσει και στη νίκη. Χαρακτηριστική είναι η φάση του 68ου λεπτού με το πλασέ του Ελ Καντουρί που σταμάτησε στο δοκάρι, όμως στην αμέσως σχεδόν επόμενη φάση (70′), οι γηπεδούχοι έφτασαν στο δεύτερο και νικητήριο τέρμα με το γκολ του Καμπελά.

Ο ΠΑΟΚ είχε μια εξαιρετική απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα, στο ξεκίνημα βρέθηκε πολύ κοντά στο να προηγηθεί, όταν κέρδισε πέναλτι στο 7ο λεπτό, το οποίο ωστόσο δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Ειδικότερα, ο τερματοφύλακας της Κράσνονταρ, Σαφόνοφ, κατάφερε ν’ αποκρούσει την εκτέλεση του Πέλκα, ένα πέναλτι που προέκυψε από το χέρι του Κάιο.

Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω, με τον Πέλκα να παίρνει το αίμα του πίσω στο 33’, καθώς ήταν αυτός που σκόραρε το γκολ για την ομάδα του με κοντινό πλασέ ύστερα από το γύρισμα του Ζίβκοβιτς. Πέντε λεπτά αργότερα (38’), η Κράσνονταρ έφτασε στο γκολ της νίκης, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κλάεσον όταν ο Καμπελά ανετράπη από το Γιαννούλη.

Στο β’ ημίχρονο υπήρξε ισορροπία, ο ΠΑΟΚ έψαξε πραγματικά ένα δεύτερο τέρμα, που θα του έδινε ενδεχομένως τη νίκη, τελικά αυτό δεν ήρθε, απεναντίας οι Ρώσοι ήταν αυτοί που σκόραραν κι έτσι έχουν ένα μικρό προβάδισμα εν όψει του αγώνα που ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί, αν όχι έχει τη μεγάλη ευκαιρία να είναι για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους…

Διαιτητής: Toυρπέν (Γαλλία). Βοηθοί: Ντανός (Γαλλία) – Ακέτ (Γαλλία). 4ος διαιτητής: Σνάιντερ (Γαλλία). VAR: Βιλί (Γαλλία). ΑVAR: Πινιάρ (Γαλλία).

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάγιεφ): Σαφόνοφ, Πετρόφ, Ραμίρες, Κάιο, Σορόκιν, Όλσον, Βιλένα, Καμπελά (81’ Ούτκιν), Βάντερσον (86’ Σουλεϊμάνοφ), Κλάεσον, Μπεργκ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ινγκασον, Bαρέλα, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Γιαννούλης, Πέλκας (79’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (84’ Σβιντέρσκι)