“Στεγνό καθάρισμα”! 2-0 τον Πανελευσινιακό και… μισή παραμονή

Χανιά | 27 Απριλίου 2016, 17:53

Έχοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο Α.Ο.Χανιά πέτυχε δύο γκολ του Πανελευσινιακού "καθαρίζοντας" την νίκη με 2-0 και ισοφαρίζοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα στην Ελευσίνα.

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που ενίοτε τρώγεται… ζεστό! Ο ΑΟΧ είχε χάσει στον πρώτο γύρο στην Ελευσίνα με 3-1, μια ήττα που του δημιούργησε πολλούς μπελάδες και είδε τους Ελευσίνιους να κάνουν “τερτίπια” μέσα στην εβδομάδα για το αν κατέβουν στα Χανιά ή όχι. Τελικά κατέβηκαν και ο ΑΟΧ τους …καθάρισε με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Το πρώτο γκολ που απέβαλλε και το άγχος για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 13′ με τον κορυφαίο (μαζί με τον Μασάδο) Δεινόπαπα να σκοράρει μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια στην οποία συμμετείχαν οι Γκέσιος και Χατζηλιάδης.

Το 2-0 σημειώθηκε σε κομβικό σημείο… Στο 44′ μετά από στημένη φάση του Μασάδο, ο Παγώνης σκόραρε με κεφαλιά για το 2-0 που έφερε σιγουριά νίκης στο γήπεδο Περιβολίων.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε λιγότερες φάσεις με τον ΑΟΧ πάντως να είναι καλύτερος και θα μπορούσε, υπό προϋποθέσεις, να κάνει και το 3-0.

Θετικό γεγονός πέραν της δεύτερης σερί νίκης και της βαθμολογικής ανάκαμψης της ομάδας, η εικόνα “υγείας” που βγάζει ο ΑΟΧ αγωνιστικά… Μεγάλο ρόλο παίζει η επιστροφή Γράφα που “νοικοκύρεψε” το αγωνιστικό τμήμα. Η προσπάθεια συνεχίζεται πάντως, αφού ο ΑΟΧ έχει να δώσει ακόμα τέσσερα πολύ δύσκολα ματς…

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

8′ Σουτ του Γιαννιτσάνη, άουτ η μπάλα

12′ Φάουλ του Μασάδο, κεφαλιά του Μπριλάκη αποκρούει ο Μανιάτης.

13′ ΓΚΟΛ ΑΟΧ! Ο Γκέσιος πασάρει στον Δεινόπαπα που αλλάζει πολύ ωραία την μπάλα με τον Χατζηλιάδη και ο Δεινόπαπας πλασάρει ιδανικά για το 1-0!

29′ Σουτ του Παληγεώργου, μπλοκάρει ο Πρίφτης.

30′ Γυριστό σουτ του Γκέσιου, άουτ η μπάλα.

40′ Σουτ του Κακαρά, άουτ η μπάλα.

44′ ΓΚΟΛ ΑΟΧ! Από φάουλ του Μασάδο, ο Παγώνης με κεφαλιά “καρφώνει” την μπάλα στα δίχτυα και… 2-0!

57′ Ωραία κίνηση και σουτ του Γκέσιου διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μανιάτης.

70′ Τρομερή ενέργεια του Παγώνη κάνει τη σέντρα, κεφαλιά του Δεινόπαπα άουτ.

86′ Επικίνδυνη φάση για τον Πανελευσινιακό με τον Πλαβούκο να πλασάρει και τον Ιωαννίδη να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή.

90′ Σουτ του Δεινόπαπα, άουτ η μπάλα.

Διαιτητής: Μιχελής (Πειραιά)