“Σούπερ” ΣΥΝΚΑ στη Σοχώρα

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 20 Σεπτεμβρίου 2020, 20:39

Εντυπωσιακό σκορ σημειώθηκε στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Σοχώρας ανάμεσα σε Αστέρα Ρεθύμνου-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Γιώργου Ριτζάκη με 6-2, δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση.

Παρότι το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με σκορ 1-1 μέχρι το 40ο λεπτό σχεδόν, από εκείνο το σημείο και μετά, το ΣΥΝΚΑ… πήρε φόρα με αποτέλεσμα το 1-1 να γίνει… 1-5 μέσα σε περίπου 20 λεπτά.

Από δύο γκολ για το ΣΥΝΚΑ πέτυχαν Γιαννακούρος και Κόλα. Συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε ο πρώην επιθετικός του Ηρακλή Νεροκούρου στο 24ο λεπτό μετά το πλασέ του Κόλα και την απόκρουση του Παντελίδη, με τον Αστέρα να ισοφαρίζει στο 30’ με την κεφαλιά του Βελονάκη. Ο Γιαννακούρος έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 39’ μετά την ασίστ του Κόλα, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 1-3 από το γκολ αυτή τη φορά του Κόλα και την πάσα του Αρζίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ΣΥΝΚΑ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, καθώς με το ξεκίνημα του, ο Κόλα πέτυχε ένα ακόμα γκολ, σημειώνοντας το 1-4, για ν’ ακολουθήσει στο 60’ το γκολ του Νικόλτση, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-5.
Τα δύο τελευταία τέρματα ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και τα δύο με πέναλτι, στο 81’ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Ρηγάκη για τον Αστέρα Ρεθύμνου (2-5) και αυτή του Βαρουξάκη στο 85’ για το τελικό 2-6.

Ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Βελονάκη σε φάση στο 15ο λεπτό.

Αστέρας Ρεθύμνου (Ηλίας Ασπρομάτης): Παντελίδης (46’ Παπαδάκης), Σαρρής (46’ Γερωνυμάκης), Αντωνόπουλος, Ψυχουντάκης (66’ Τζαγκαράκης), Μαραθιανός, Καψαλάκης (66’ Άννι), Σιόρε (73’ Π. Κλείδης), Μπουρνέλης (73’ Βλατάκης), Ρότζεν (79’ Δρανδάκης), Ρηγάκης, Βελονάκης.

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Γιώργος Ριτζάκης): Μωραΐτης (46’ Βλαχάκης), Λαμπάκης (59’ Περδικάκης), Παληγεώργος, Ασκητίδης, Αργυρουδάκης, Μαθιουδάκης, Μαζιώτης (46’ Βαρουξάκης), Νικόλτσης, Αρζίδης (46’ Σκουλάς), Γιαννακούρος (59’ Σοφούλης), Κόλα (65’ Χειμωνέτος).