“Σκότωμα” στο 92’! 1-1 με Τρίκαλα

Χανιά | 7 Φεβρουαρίου 2016, 18:28

Μια σίγουρη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Κισσαμικός! Μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 επί των Τρικάλων, αλλά η υπόδειξη του διαιτητή Σωτηριάδη να σφυρίξει πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων στο 92’ και το γκολ που ακολούθησε από τον Κουσκουνά χάρισε στα Τρίκαλα έναν ανέλπιστο βαθμό!

Πρόκειται ακριβώς για ένα παιχνίδι… καρμπόν με αυτό του α’ γύρου στα Τρίκαλα όπου και τότε ο Κισσαμικός ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τις καθυστερήσεις αλλά τελικά βρέθηκε να έρχεται ισόπαλος, τότε με σκορ 2-2.

Goal

Posinkovix

Ο Κισσαμικός ήταν ανώτερος στο α’ ημίχρονο όπου ουσιαστικά δεν δέχτηκε καμία απειλή από τα Τρίκαλα, ωστόσο στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και ειδικότερα σε δύο φάσεις, χρειάστηκαν να λειτουργήσουν τα αντανακλαστικά του Γιώργου Λαζαρίδη. Η μία φάση ήταν στο 75’ όταν έδιωξε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Σερτζίνιο σε κόρνερ και η επόμενη στο 78’ όταν από την πάσα του Ριζογιάννη, απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κουσκουνά.

IMG 8236

Ο Κισσαμικός είχε καταφέρει να προηγηθεί στο 31’ με τον Βασίλη Μάντζη με πλασέ κι αφού είχε προηγηθεί η απόκρουση του Χιώτη, στο πλασέ του Βαττή. Η ισοφάριση ήρθε στο 92’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Κουσκουνά, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στην εκπνοή των καθυστερήσεων Ποσίνκοβιτς και Ενγκουέμ δεν κατάφεραν να σκοράρουν για τον Κισσαμικό!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2’ Πάσα του Σαπαλίδη σουτ του Λώττα άουτ.
5’ Κεφαλιά του Σαπαλίδη μπλοκάρει ο Χιώτης.
30’ Σουτ του Λώττα άουτ.
31’ (1-0) Σουτ του Βαττή απέκρουσε ο Χιώτης και ο Μάντζης με πλασέ ανοίγει το σκορ.
64’ Ο Μάντζης εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας και μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, αλλά υπό την πίεση του Κουμπαρούλη δεν μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθειά του με τον Χιώτη να μπλοκάρει.
75’ Φάουλ του Σερτζίνιο ο Λαζαρίδης απέκρουσε σε κόρνερ.
78’ Πάσα του Ριζογιάννη σουτ του Κουσκουνά και σπουδαία απόκρουση του Λαζαρίδη.
90+2’ (1-1) Ο Κουσκουνάς εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που καταλογίστηκε για μαρκάρισμα του Πότσι στον Βρούτσινα ισοφαρίζοντας το σκορ.
90+4’ Σουτ του Μουμίν άουτ.
90+5’ Ο Ποσίνκοβιτς δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά με τον Χιώτη να αποκρούει και στη συνέχεια να μπλοκάρει το σουτ του Ενγκουέμ.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Κοντιζάς (Πειραιά)-Πάγκαλος (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ριζογιάννης (32’), Βαττής (67’), Κουσκουνάς (89’), Πότσι (90+1’), Λαζαρίδης (90+3’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Σελινιωτάκης, Ενγκουέμ, Λώττας (60’ Μάνιας), Σαπαλίδης, Βαττής (75’ Πότσι), Μάντζης (67’ Ποσίνκοβιτς).

Τρίκαλα (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης (56’ Φλίγκος), Κουμπαρούλης (72’ Βρούτσινα), Σαρακατσάνος, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Αρσενίεβιτς, Στεβανόβιτς, Ναβάρο (72’ Σερτζίνιο), Κουσκουνάς.