“Πικρό” ποτήρι για Χανιά…

Χανιά | 6 Νοεμβρίου 2022, 16:59

Το πικρό ποτήρι της ήττας γεύτηκαν τα Χανιά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2. Φανερά ανέτοιμη η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου παραδόθηκε στην ανώτερη Παναχαϊκή (1-2).

/Bella Pizza

Τα Χανιά παρότι μείωσαν το σκορ αμέσως μετά το δεύτερο γκολ των Πατρινών ναι είχαν το χρόνο μπροστά τους προκειμένου να πετύχουν κάτι καλύτερο, ευκαιρίες ουσιαστικά δεν υπήρξαν…

Τα Χανιά έδειξαν φανερά ανέτοιμα, μην έχοντας ρυθμό και φαντασία, απεναντίας στην Παναχαϊκή, που αξιοποίησε τις δικές της ευκαιρίες, φτάνοντας στη νίκη.

Ενας πρώην παίκτης του ΑΟ Χανιά, ο Φλόρεντς Κέρι, έκανε όλη τη ζημιά στους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ στο 41ο λεπτό με σουτ, ενώ ήταν αυτός που “σέρβιρε» το δεύτερο γκολ το οποίο σημείωσε με πλασέ ο Μπουρλάκης αμέσως μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 51’.

Τα Χανιά απάντησαν αμέσως με το γκολ του Ζιούλη -που μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο- στο 56’, σκοράροντας με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τον Λεμονή, αλλά το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα που θα γλίτωνε τα Χανιά από την ήττα δεν ήρθε…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

18’ Εκτέλεση κόρνερ του Λιποράς, κεφάλια του Τσακμάκη μέσα από την καρδιά της άμυνας των Χανίων, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κατσιμήτρου.
24’ Σουτ κεραυνός από τον Κέρη διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κατσιμήτρος.
40’ Από απόκρουση με γροθιές του Κατσιμήτρου ο Μπουρλάκης σουτάρει στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
41’ (0-1) Ο Κέρι με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου
51’ (0-2) Ο Κέρι σερβίρει για τον Μπουρλάκη ο οποίος σκοράρει με κοντινό πλασέ
56’ (1-2) Φάουλ του Λεμονή κεφαλιά του Ζιούλη η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
80’ Σέντρα του Ζούνη πάνω στον Θεοδωράκη.
90+4’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της Παναχαϊκής

Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής) – Καλλής (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Χανιά (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Γκάντσιερ (46’ Ζιούλης), Γιαμπερέ, Ρότσα, Καμαρά (73’ Μπουτσάκης), Λεμονής, Κόλα (55’ Ζούνης), Πολίτης (46’ Ναζίμ), Καρλίτος (77’ Καπνίδης), Μάναλης

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράς, Κωνσταντακόπουλος (84’ Λινάρδος), Μπουρλάκης, Τσιάρας, Κέρη (84’ λ.τρ. Τοπάλ), Μυτίδης (64’ Αλεξόπουλος), Καρακλάιτς Ν. (67’ Ρουγκάλας)