“Πικρή” ήττα 2-0 από την ΑΕΚ

Πλατανιάς | 6 Απριλίου 2017, 21:44

Εντός έδρας ήττα για τον Πλατανιά από την ΑΕΚ με 2-0 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Super League. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τον "δικέφαλο". Βινίσιους και Αραβίδης οι σκόρερ.

Ο Πλατανιάς έμεινε πλέον πέντε βαθμούς μακριά από την πεντάδα. Η Χανιώτικη ομάδα βρέθηκε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ, πίεσε για να δημιουργήσει τις συνθήκες για ισοφαρίσει, χωρίς να τα καταφέρει. Το τέρμα του Αραβίδη (στη 2η επαφή του με την μπάλα) “κλείδωσε” τη νίκη της ΑΕΚ.

Το “φιλμ” του αγώνα

3′ Ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά, η μπάλα έφθασε στον Γκάλο, ο οποίος σέντραρε για τον Αραούχο, αλλά ο Αργεντινός δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στον Βάντερσον.

16′ Σέντρα του Βινίσιους από τα αριστερά, κακό σουτ του Αϊντάρεβιτς από πλεονεκτική θέση, άουτ η μπάλα.

18′ 0-1: Ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ στην πρώτη συμμετοχή του στην βασική ενδεκάδα της ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα από τον Αραούχο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Σωτηρίου με το δεξί.

20′ Σημαντική ευκαιρία του Πλατανιά να ισοφαρίσει. Κακή έξοδος του Μπάρκα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντεβέσα, έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπανανά ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να σκοράρει και ο πορτιέρο της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ.

25′ Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, κόντραρε η μπάλα και ο Σωτηρίου μπλόκαρε εύκολα.

26′ Τετ-α-τετ ο Μανούσος, από κάθετη του Ντεβέσα, ο Μπάρκας όμως πρόλαβε, κάλυψε κι η μπάλα κατέληξε άουτ.

31′ Σέντρα του Στάθη, ο Μανούσος κατέβασε την μπάλα, αλλά ο Βράνιες τον πρόλαβε με προβολή.

35′ Σέντρα – σουτ του Μουνάφο μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

39′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο πάσαρε στον Μάνταλο που βρισκόταν προ του τέρματος, αλλά ο Καρυπίδης πρόλαβε και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

41′ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Σέντρα του Μενδρινού από δεξιά, κεφαλιά του Μπανανά, δύσκολη επέμβαση του Μπάρκα.

42′ Μακρινό σουτ του Αϊντάρεβιτς, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Σωτηρίου.

47′ Σέντρα σουτ του Ντεβέσα με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, μπλόκαρε ο Μπάρκας.

64′ Επικίνδυνο γύρισμα του Αραούχο, απομάκρυνε ο Καρυπίδης.

65′ Ξαφνικό σουτ του Αραούχο από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

67′ 0-2: Ο Αραβίδης λίγο μετά την είσοδό του, μετά από πάσα του Μάνταλου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου με διαγώνιο δεξί σουτ.

75′ Σουτ του Σιμόες έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

81′ Ο Μανούσος σούταρε ψηλά και άστοχα μετά από ψηλοκρεμαστή πάσα του Ντεβέσα.

87′ Σουτ του Αποστολόπουλου από καλή θέση με το δεξί, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

90+1′ Το σουτ του Σίγκνεβιτς από πολύ καλή θέση, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων και πέρασε κόρνερ.

90+3′ Νέα καλή στιγμή για τον Πλατανιά με τον Μανούσο, έβαλε σωστά σωστά ο Βράνιες.

90+5′ Σουτ του Αραβίδη μέσα από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής) – Καμπούρης (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: 25′ Αϊντάρεβιτς, 34′ Πριντέτα, 53′ Καρυπίδης, 69′ Μάνταλος,

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Πριντέτα (81′ Αποστολόπουλος), Βάντερσον, Μουνάφο, Ντεβέσα, Μενδρινός (74′ Γουνδουλάκης), Μανούσος, Γιακουμάκης (64′ Σίγκνεβιτς).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος (51′ λ.τρ. Γιόχανσον), Βινίσιους, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Μάνταλος (88′ Πατίτο), Χριστοδουλόπουλος (63′ Αραβίδης), Αραούχο.