“Περίπατος” στα Περιβόλια και …0-4 ο Ολυμπιακός

Χανιά | 1 Δεκεμβρίου 2016, 22:27

Τρεις κλάσεις ανώτερος ο Ολυμπιακός δεν αντιετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Α.Ο.Χανιά του οποίου επιβλήθηκε με 4-0 στα Περιβόλια, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από τον ΑΟΧ και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το 1ο λεπτό. Ειδικά στο πρώτο μέρος τα σουτ ήταν 14(9) έναντι 1(0). Συντριπτική η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ο ΑΟΧ από την άλλη, μάλλον τρόμαξε περισσότερο από τον μεγάλο αντίπαλό του και δεν μπόρεσε να τον απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Το σκορ ήταν ήδη 0-3 από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Καμπιάσο (16′) όπου ίσως η μπάλα να είχε βγει άουτ στη σέντρα του Φιγκέιρας, Ιντέγε (25′) και το αυτογκολ του Θεολόγου (42′). Το 0-4 διαμορφώθηκε με ωραίο γκολ του Πάρντο στο 49′, με τον ΑΟΧ πλέον, να στρέφει το ενδιαφέρον του στο σπουδαίο ματς της Κυριακής (4/12) με αντίπαλο τον Αχαρναϊκό.

ΦΑΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

5′ Σουτ του Νικολόπουλου, άουτ η μπάλα

6′ Σουτ του Πάρντο διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή ο Hρακλής.

16′ ΓΚΟΛ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ο Φιγκέιρας προλαβάινει δεν προλαβαίνει την μπάλα πριν βγει άουτ, κάνει τη σέντρα και ο Καμπιάσο από το σημείο του πέναλτι κάνει το 0-1. Διαμαρτυρίες στο βοηθό από τους παίκτες του ΑΟΧ.

20′ Ωραίο σουτ του Ιντέγε, λίγο άουτ η μπάλα.

23′ Σέντρα Μανθάτη, κεφαλιά Ιντέγε πάνω στη γραμμή διώχνει σε κόρνερ ο Θεολόγου!

25′ ΓΚΟΛ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ωραία ομαδική προσπάθεια Ολυμπιακού, Ο Φιγκέιρας κάνει ασίστ στον Ιντέγε που με προβολή κάνει το 0-2!

34′ Σουτ του Ιντέγε μπλόκαρε σταθερά ο Αθανασίου.

36′ Σουτ του Πάρντο μπλόκαρε ο Αθανασίου.

37′ Διαγώνιο σουτ του Φιγκέιρας διώχνει σε κόρνερ ο Αθανασίου.

39′ Φιγκέιρας μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή αλλά ο Αθανασίου του είπε “όχι” διώχνοντας σε κόρνερ.

42′ ΓΚΟΛ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Κόρνερ ο Μάριν, ο Θεολόγου στην προσπάθεια του να απομακρύνει στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και …0-3!

49′ ΓΚΟΛ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Φοβερό γκολ του Πάρντο με σουτ εκτός περιοχής στο “Γ” του Αθανασίου. 0-4 ο Ολυμπιακός!

69′ Ο Καρντόσο σκοράρει με ωραίο τρόπο, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ διότι θεωρήθηκε (κακώς) ότι ο Φιγκέιρας επηρέαζε τη φάση.

72′ Διαγώνιο σουτ του Καρντόσο, λίγο άουτ η μπάλα.

93′ Σουτ του Μάνιας διώχνει με τα πόδια ο Μποτία

Διαιτητής: Σελίμος (Λακωνίας)
Βοηθοί: Βλάσσης (Λασιθίου), Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
4ος: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)

Α.Ο.ΧΑΝΙΑ (Θ.Γκάτζιος): Αθανασιάδη, Ζέρης, Ηρακλής, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος, Γκεμίσης, Τσουκάνης, Νικολόπουλος (46′ Ντούμος), Μανιάς και Λύρας (58′ Σταματής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μπέντο): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Μποτία, Ρομαό, Ντε λα Μπέγια (77′ Τσιμίκας), Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Μανθάτης (65′ Ανδρούτσος), Πάρντο, Μαρίν, Ιντέγιε (46′ Καρντόσο).