“Πέρασε” το εμπόδιο του Βόλου ο Ολυμπιακός

Super League 1 1 Μαρτίου 2021, 21:44

Δύσκολα, αλλά σε γενικές γραμμές δίκαια, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Βόλου στο Πανθεσσαλικό στάδιο, κερδίζοντας με σκορ 2-1 στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 24η αγωνιστική της Super League. Επιστροφή στα επιτυχημένα αποτελέσματα για την ομάδα του Πέδρο Μάρτινς.

Το νικητήριο γκολ για τον Ολυμπιακό που του χάρισε την πρώτη νίκη μετά από δύο παιχνίδια στα οποία πήρε μία ισοπαλία σημειώθηκε στο 81ο λεπτό με τον Εμβιλά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 4ο λεπτό με το σουτ του Φορτούνη. Η απάντηση του Βόλου ήρθε στο 10ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκρίλο.

Στο 38ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Σεμέδο και μένει να φανεί εάν πρόκειται για κάτι σοβαρό. Την θέση του πήρε ο Παπασταθόπουλος.

Ο Ολυμπιακός ανεβάζει την ψαλίδα της διαφοράς από τον Αρη που ακολουθεί στη δεύτερη θέση στους 14 βαθμούς.

Διαιτητής: Φάμπιο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Δημητριάδης (Καστοριάς)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
VAR: Εστέβεζ (Πορτογαλία). AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Κίτρινες κάρτες: Εμβιλά (16′), Καμαρά (20′), Νίνης (32′), Μπαριέντος (54′), Μήτογλου (58′), Φεράρι (84′)

Βόλος (Ανχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι (85’ Μπουένο), Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο (58′ Μαρτίνες), Ριένστρα, Τσοκάνης, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Νίνης, Μπαριέντος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Σεμέδο (38’ λ.τρ. Παπασταθόπουλος), Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (86′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (63’ Χασάν), Φορτούνης (86′ Μπουχαλάκης), Ελ Αραμπί (86′ Μασούρας)