“Πάρτι” με Μπεν και Εμενίκε στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός

Super League 1 25 Ιουλίου 2017, 23:45

Αγκαλιά με την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπινς Λιγκ βρίσκεται ο Ολυμπιακός, χάρη στη μεγάλη νίκη που πέτυχε μέσα στο Βελιγράδι επί της Παρτιζάν με σκορ 3-1. Η νέα ομάδα του Μπεσνίκ Χάσι κατάφερε να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις με την εμφάνισή της, ενώ ειδικότερα ο Μπεν εξελίχθηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή, καθώς σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ των "ερυθρολεύκων"!

Ουσιαστικά, ο Ολυμπιακός θα αποκλειστεί μονάχα με ένα… θαύμα κα πλέον ρίχνει την προσοχή του στο ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στον επόμενο -και καθοριστικό- γύρο.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το 0-1 στο 6ο λεπτό, όταν Μπεν και Μαρίν συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να ανοίγει με κοντινό πλασέ το σκορ. Ωστόσο, οι Σέρβοι απάντησαν άμεσα σε 1-1, όταν στο 10ο λεπτό, ο Γιάνκοβιτς έκανε το γύρισμα για τον Ταουαμπά που ισοφάρισε.

Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός… απεκατέστησε την τάξη και πιστοποίησε ότι είναι καλύτερη ομάδα, αφού στο 56’ με ατομική ενέργεια και σουτ, ο Μπεν νίκησε τον Κλιάγιτς για το 1-2.

Το τελικό σκορ “γράφτηκε” στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα όταν ο Εμενίκε έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Φιγκέιρας και αφού… προσπέρασε και τον Κλιάγιτς διαμόρφωσε το 1-3.

Διαιτητής: Μάσα (Ιταλία)
Βοηθοί: Μέλι (Ιταλία) – Βουότο (Ιταλία).
4ος: Καλβαρέζε (Ιταλία).

Παρτιζάν (Μίροσλαβ Τζούκιτς): Κλιάγιτς, Βουλίσεβιτς, Τσίρκοβιτς (73’ Μίλετιτς), Όστογιτς, Μίλετιτς, Έβερτον, Κόσοβιτς, Γιάνκοβιτς (83’ Πάντιτς), Λεονάρντο, Ταουαμπά, Τζούρτζεβιτς

Ολυμπιακός (Μπεσνίκ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης, Σιώπης, Οφόε, Καρσελά (81’ Πάρντο), Μάριν (81’ Ζντιέλαρ), Φορτούνης, Μπεν (88’ Εμενίκε)