“Παλικάρι” στη Λαμία ο ΟΦΗ

Football League 6 Μαΐου 2017, 18:53

Ο ΟΦΗ έγινε η πρώτη ομάδα που δεν "λύγισε" στην έδρα της Λαμίας (1-1) και μάλιστα μετά την ισοφάριση που πέτυχε με τον Μιλοσάβλιεφ είχε καλές στιγμές για να κάνει και την ολική ανατροπή, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Football League.

Μόλις στο 2’ ο Βάντερσον με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 10’ ο Αναστασιάδης κόντραρε το σουτ του Πάγκαλου, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Ο ΟΦΗ “απάντησε” στα δοκάρια με τον Βουό στο 41’, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σκόραραν, με τον Βάντερσον να βγάζει εξαιρετική ασίστ στον Ντουρμισάι, που “σημάδεψε” σωστά με σουτ μέσα από την περιοχή για το 1-0 στο 54’.

Ο ΟΦΗ δεν τα παράτησε και στο 75’ έφτασε στην ισοφάριση, από σέντρα του Βουό και σουτ του Μιλοσάβλιεφ, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου απείλησε και με το 1-2, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε το σουτ του Μάνου. Στο 89’ ο Πίτκας μπλόκαρε την κεφαλιά του Βουό, διατηρώντας το 1-1.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας)-Τάτσης (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ημαθίας)

Κίτρινες κάρτες: Κώτσιος (23’), Κομεσίδης (27’), Πουρτουλίδης (39’), Όμο (40’), Κιάσσος (65’), Ματσούκας (69’), Όγκμποε (71’), Βασιλόγιαννης (79’), Νάστος (90+2’)

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Πεταυράκης, Όμο, Ρότσα (46’ Ματσούκας), Μπλάζιτς, Βάντερσον, Βασιλόγιαννης (88’ Καραγιάννης), Ντουρμισάι (72’ Αυγενικού).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Κομεσίδης, Κώτσιος, Βαλλιάνος, Νάστος, Πουρτουλίδης, Χαντί (57’ Όγκμποε), Πάγκαλος (57’ Μιλοσάβλιεφ), Μάνος, Βουό.