“Παλικάρι” ο ΟΑΧ, αλλά “λύγισε” από Ηρόδοτο | pics

ΕΚΑΣΚ | 31 Οκτωβρίου 2020, 20:06

Αν και βρέθηκε νωρίς στο -16 ο ΟΑΧ πάλεψε στα ίσα το ματς με τον Ηρόδοτο και "φλέρταρε" -χωρίς αποτέλεσμα τελικά- με μία μεγάλη ανατροπή (59-65) για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Οι φιλοξενούμενοι τελικά έστω και αν… ίδρωσαν αρκετά κατάφεραν να κάνουν το 2/2, ενώ ο ΟΑΧ υπέστη την πρώτη του ήττα.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ, ΞΕΦΥΓΕ ΣΤΟ Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 11-16 για τον Ηρόδοτο.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Αναστασάκη, που με δύο σερί τρίποντα έφτασε το σκορ στο 15-22. Ακολούθησε η μείωση του σκορ από τον ΟΑΧ (17-22), αλλά ένα σερί 11-0 του Ηροδότου με “μπροστάρη” τον Πρωτογεράκη που πέτυχε τους 5 από τους 11 πόντους έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+16) για τον σύλλογο της Νέας Αλικαρνασσού. Ο ΟΑΧ στο φινάλε μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά στους 11 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο με 24-35.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΟΑΧ ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΚΡΑΣΣΑ

Ο ΟΑΧ στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε αρκετά πιο ψυχωμένος και με όπλο του την άμυνα, όπου ουσιαστικά δεχόταν πόντους μόνο από βολές, μπόρεσε όχι απλά να ρίξει τη διαφορά αλλά να δώσει χαρακτήρα ντέρμπι στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Με οδηγό τον Παλαιοκρασσά ο ΟΑΧ μείωσε σε 34-38 και στη συνέχεια με καλάθι του Κοντογιάννη και νέο καλάθι του Παλαιοκρασσά έφτασε στο -1 (38-39). Ο Παλαιοκρασσάς πάλι είχε τη λύση για την ισοφάριση (42-42) στα 2’50’’ πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, για να χαθούν τρεις ευκαιρίες στη συνέχεια με Στυλιανάκη, Λιανά και Παπαμαστοράκη για την προσπέραση. Ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε ο Λιανάς, με τον Ηρόδοτο να παίρνει “κεφάλι” με 2/2 βολές του Λέφη, αλλά τον Στυλιανάκη να “απαντά” μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 44-44. Με τρίποντο του Αναστασάκη στην εκπνοή της περιόδου ο Ηρόδοτος πήρε ξανά προβάδισμα (44-47).

ΝΤΕΡΜΠΙ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Γρύλλης έδωσε… αέρα 5 πόντων στον Ηρόδοτο, αλλά ο ΟΑΧ ήταν “σκληρό καρύδι” και άμεσα πλησίασε με τρίποντο του Παπαμαστοράκη (47-49). Τρεις βολές του Λέφη έφεραν το σκορ στο 47-52, για να μειώσει ο ΟΑΧ στον πόντο με τους Παπαμαστοράκη και Παπαδάκη (51-52). Στη συνέχεια ο Κατσιάνος χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Ηρόδοτος πήρε ανάσα με τις βολές Λέφη, Αναστασάκη, ενώ ο τελευταίος με δύσκολο καλάθι πέτυχε το 51-56. Ο Παλαιοκρασσάς έδωσε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά με τρίποντο (54-56), για να ισοφαρίσει ο Κοντογιάννης στα 3’40’’ πριν από το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι όμως με όπλο το μακρινό σουτ μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα. Αρχικά ο Λέφης με τρίποντο “έγραψε” το 56-59, ενώ ακολούθησε ο Γρύλλης για το 56-62. Αμεσα ο Αναγνώστου “απάντησε” για το 59-62 και στη συνέχεια ο Γρύλλης με 1/2 βολές έκανε το 59-63 18’’ πριν το τέλος. Στη συνέχεια όμως ο πρωταγωνιστής των τελευταίων δευτερολέπτων για τον Ηρόδοτο υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Παπαμαστοράκη, που είχε 0/2 βολές. Ακολούθησε χαμένο λέι-απ υπό πίεση από τον Παπαδάκη και τεχνική ποινή στον Κατσιάνο που διαμαρτυρήθηκε για κράτημα στον Βουρβαχάκη και αποβλήθηκε. Με δύο βολές του Λέφη “γράφτηκε” ο επίλογος για το 59-65.

Διαιτητές: Ν. Χριστινάκης – Ρασούλη
Τα δεκάλεπτα: 11-16, 24-35, 44-47, 59-65

ΟΑ Χανίων (Ηλίας Κατσιάνος): Πνευματικάτος-Φράνσις, Αναγνώστου 8, Λιανάς, Παπαμαστοράκης 17(2), Κουτσάβδης, Βουρβαχάκης, Πρωτοπαπαδάκης, Παλαιοκρασσάς 18(2), Κοπίλης, Παπαδάκης 4, Κοντογιάννης 7, Στυλιανάκης 5

Ηρόδοτος (Δημήτρης Νασούφης): Νασιούδης 3(1), Γεωργιάδης, Αναστασάκης 14(3), Μανουκάκης, Λέφης 25(2), Γκουβίδης-Σερμάκης 3(1), Κυρίτση, Γρύλλης 6(1), Πρωτογεράκης 6, Αποστολίδης 8.