“Ντούμπλαρε” τις νίκες με Ισλανδία η Εθνική Νέων Ανδρών

Μπάσκετ 11 Ιουλίου 2017, 21:10

Παρότι το ξεκίνημά της δεν ήταν καλό και στο πρώτο δεκάλεπτο κυρίως συνάντησε αρκετές δυσκολίες η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε με 71-54 της Ισλανδίας, σημειώνοντας το "2 στα 2" στο διεθνές φιλικό τουρνουά που διεξάγεται σε Χανιά και Ρέθυμνο.

Με αρκετό κόσμο στο πλευρό της στο “Μελίνα Μερκούρη” η Εθνική Νέων Ανδρών μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0. Οι σημαντικές απουσίες “μέσα” στη ρακέτα μετά και το σοκ του τραυματισμού του Κώστα Αντετοκούνμπο οδήγησε τους διεθνείς σε πολλά μακρινά σουτ, τα οποία ήταν άστοχα. Από την άλλη η Ισλανδία έβαλε μερικά “μεγάλα” σουτ και πήρε το “πάνω χέρι” με 11-6 (με ένα σερί 7-0) και 13-8. Η Ελλάδα ανέκαμψε και βρήκε λύσεις με Φλιώνη και Χρηστίδη και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισόπαλο αποτέλεσμα (16-16).

Xristidis

Με σερί 5-0 η Ισλανδία πήρε προβάδισμα 21-16, αλλά τότε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Με τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς πήρε προβάδισμα με 23-21, για να φτάσει το σερί στο 11-0 και το σκορ υπέρ της 27-21. Στη συνέχεια διατήρησε τη διαφορά κοντά στους 7 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 38-29 υπέρ της Ελλάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε… δράση ο Χανιώτης γκαρντ Αντώνης Κόνιαρης, που με δύο απανωτά τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στους 16 (46-30), για να ξεφύγει η Εθνική και με 18 (48-30). Στα ίδια επίπεδα διατηρήθηκε η διαφορά και στη συνέχεια με την Ισλανδία να μειώνει στους 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο (53-63), αλλά να μην… ανησυχεί περισσότερο την Εθνική ομάδα, που πάει για την πρωτιά στο τουρνουά στο τελευταίο ματς με την Ισπανία στον Κλαδισό (12/07, 21:00).

Ο Κόνιαρης είχε καλή αμυντική παρουσία, ενώ επιθετικά δεν πήρε πολλές προσπάθειες και σημείωσε 6 πόντους με 2/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 29-38, 44-60, 54-71

Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον Χ. 9, Χέρμανσον Α, Γκούντμουντσον 11, Βίγκνισον, Πάλσον 9, Θόρμπγιαρναρσον 5, Γιόνσον 3, Στέφανσον 7, Χάλντορσον 4, Γκίλφανσον 6, Κρίστιανσον

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Μιλεντίγιεβιτς 10 (2), Κόνιαρης 6 (2), Φλιώνης 13 (1), Καρράς 9, Δίπλαρος 1, Σκουλίδας 7, Μουράτος 13, Παπαδάκης 2, Αγραβάνης 1, Χρηστίδης 7, Τάταρης 2.