“Μοιρασιά” στη Λιβαδειά

Super League 2 27 Ιανουαρίου 2021, 17:52

Δεν υπήρξε νικητής στο σπουδαίο παιχνίδι που έγινε στη Λιβαδειά, ανάμεσα σε Λεβαδειακό και Ξάνθη (1-1).

Για την ομάδα της Λιβαδειάς ήταν η δεύτερη ισοπαλία στην έδρα της με το ίδιο σκορ, ενώ για τους “Ακρίτες” επίσης η δεύτερη με το ίδιο σκορ εκτός έδρας.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2’) ο Τζιώρας έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά η ομάδα της Θράκης βρήκε γρήγορα την… απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Θυμιάνη στο 55’.

Οι φάσεις του αγώνα με βάση την ενημέρωση της Ξάνθης:

Στο 11′ ο Ενομό έκανε το πλασέ με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπέντο. Στο 27′ το σουτ του Έμπερτ δεν βρήκε στόχο ενώ στο 34′ ο Τάτος έκανε την κάθετη στον Σιατραβάνη αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Γκέκας παραχωρώντας κόρνερ. Στο 36′ η κεφαλιά του Μύγα έφυγε πάνω από το δοκάρι και στο 38′ το σουτ του Συμελίδη δεν απείλησε τον τερματοφύλακα. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Ενομό έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Μπέντο, αλλά στην επιστροφή της μπάλας ο Συμελίδης πάσαρε στον Τζιώρα που με σουτ έκανε το 1-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΑΟ Ξάνθη είχε ευκαιρία με το σουτ του Τάτου να μπλοκάρει ο Γκέκας, αλλά στο 55′ ο Κώστας Θυμιάνης μετά την εκτέλεση κόρνερ του Έμπερτ, με σουτ έκανε το 1-1. Στο 60′ το μακρινό φάουλ του Έμπερτ πέρασε πάνω από το δοκάρι του Λεβαδειακού και στο 75′ ο Γκέκας μπλόκαρε το νέο σουτ του Τάτου. Στο 87′ το σουτ του Γαϊτανίδη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ και στο 90′ την κεφαλιά του Πολέτο μπλόκαρε εύκολα ο Μπέντο. Στο 95′ ο Καπνίδης με σουτ λίγο πιο κάτω από το κέντρο προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Γκέκα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μανώλης Σκουλάς (ΕΠΣ Θεσσαλίας) με βοηθούς τους κ.κ. Νίκζα – Μάνο (ΕΠΣ Λάρισας) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Φώτης Νταουλας (ΕΠΣ Δυτ. Αττικής).

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Βήχος, Καραχάλιος, Λιάγκας, Μύγας, Νίκας, Μεχία, Νίλι, Ενομό (67′ Πολέτο), Τζιώρας (75′ Γαϊτανίδης), Συμελίδης (89′ Μαρίνος).

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης (46′ Γκαρσία), Βέρκερ, Τζούρμαν, Στάθης, Δημούτσος, Θυμιάνης (84′ Παπάζογλου Τ.), Τάτος, Eμπερτ (90+3′ Καπνίδης), Σιατραβάνης (76′ Βόλτερς), Παπάζογλου Θ.