“Μια χαψιά” ο ΟΑΧ τον Ηρόδοτο

Μπάσκετ 4 Μαρτίου 2023, 22:23

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες από Ρέθυμνο και Ηράκλειο, ο ΟΑΧ επέστρεψε στις νίκες, καταβάλλοντας με άνεση το εμπόδιο του Ηροδότου με 77-48 σε αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στον Κλαδισό.

Παρότι η ομάδα της Αλικαρνασσού είναι επίσης ψηλά στη βαθμολογία, ο ΟΑΧ δεν είχε πρόβλημα να καταβάλει με άνεση όπως αποδείχτηκε την αντίσταση του.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, οπότε και η διαφορά των 10 πόντων του ημιχρόνου έφτασε στο +22 για τους γηπεδούχους οι οποίοι φτάνουν έτσι στην 14η νίκη τους (14-3), αντίθετα με τον Ηρόδοτο που γνωρίζει την 7η φετινή του ήττα (11-7).

Ο Πνευματικάτος με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΟΑΧ ενώ για τον Ηρόδοτο 15 σημείωσε ο Λυβιάκης.