“Ματωμένη” ισοπαλία στη Νεάπολη

Χανιά | 21 Απριλίου 2021, 17:42

Τα Χανιά κατάφεραν να σώσουν προς το τέλος του αγώνα την ισοπαλία στη Νεάπολη, αποσπώντας το 1-1 κόντρα στον Ιωνικό. "Ματωμένο" αποτέλεσμα για τα Χανιά, καθώς έχασαν δύο παίκτες με κόκκινη κάρτα, τους Τριανταφυλλάκο και Κάρλος.

Ο στόχος για τα Χανιά που ήταν να μην ηττηθούν έγινε έτσι πραγματικότητα, εμφανίζοντας η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δύο πρόσωπα… Ενα πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο και ένα μέτριο προς κακό στο δεύτερο μέρος.

Ουσιαστικά τα Χανιά… έκατσαν μετά το γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του Ιωνικού από το κοντινό πλασέ του Κάστρο στο 48ο λεπτό, ένα γκολ που όπως αποδείχτηκε, “πάγωσε” τους παίκτες της χανιώτικης ομάδας.

Τα Χανιά διαμαρτύρονται καταρχήν για πέναλτι το οποίο έγινε από τον Φαζό στον Βασιλόγιαννη στο 3ο λεπτό το οποίο όπως αποδείχτηκε από την μετάδοση του αγώνα ήταν καθαρό και αδίκως δε δόθηκε από τον Ηπειρώτη διαιτητή, Ζαμπαλά. Αντίστοιχα υπάρχουν διαμαρτυρίες απ’ τον Ιωνικό όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σωτηράκου μετά το γύρισμα του Πλατέλλα στο 16ο λεπτό, αλλά ο διαιτητής το θεώρησε ενδεχομένως ακούσιο.

Το παιχνίδι επιβεβαίωσε ότι ήταν συγκλονιστικό όσον αφορά την εξέλιξη του, με δύο ομάδες παθιασμένες για το θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με την έναρξη του β’ ημιχρόνου να φτάσουν στο 1-0 όταν από τη σέντρα του Παπαγεωργίου, ο Βλαχομήτρος κατάφερε και γύρισε την μπάλα προς τον Κάστρο ο οποίος σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει από πολύ κοντά, με την απάντηση για τα Χανιά να έρχεται στο 88’ όταν από τη σέντρα του Βασιλόγιαννη, με δυνατή κεφαλιά ο Τριανταφυλλάκος ισοφάρισε σε 1-1.

Ο σκόρερ των Χανίων αποβλήθηκε επειδή πανηγύρισε, ανεβαίνοντας στα κάγκελα στο σημείο που ήταν οι φίλαθλοι των Χανίων, ενώ ο Κάρλος αποβλήθηκε επίσης με δύο κίτρινες κάρτες τις οποίες πήρε στις καθυστερήσεις, στο 1ο και το 5ο λεπτό.

Η ουσία είναι πως τα Χανιά ολοκληρώνουν την προσπάθειά τους για την κανονική περίοδο, έχοντας συγκεντρώσει 35 βαθμούς, τερματίζοντας στην 5η θέση και έτσι το πρώτο τους παιχνίδι στα πλέι οφ θα είναι εκτός έδρας με την Ξάνθη. Στον αντίποδα ο Ιωνικός είναι 1ος με 6 βαθμούς διαφορά από Ξάνθη και Λεβαδειακό και στην πρεμιέρα των πλέι οφ θα υποδεχθεί τον Λεβαδειακό.

Οι φάσεις του αγώνα

3′ Διαμαρτυρίες για το μαρκάρισμα του Φαζού στον Βασιλόγιαννη, που φαίνεται και από το βίντεο να ανατρέπεται εντός περιοχής αλλά ο κ. Ζαμπαλάς δεν καταλογίζει το πέναλτι.
10′ Φάουλ του Βασιλόγιαννη μπλοκάρει ο Γκίνης. Δευτερόλεπτα μετά από γύρισμα του Βασιλόγιαννη το γυριστό του Μπραμπίγια αποκρούεται από το σώμα του Κύργια.
16′ Διαμαρτυρίες για χέρι του Σωτηράκου σε γύρισμα του Πλατέλλα.
18′ Κόρνερ του Βασιλόγιαννη γύρισμα του Ανδρέου και νέες διαμαρτυρίες για κράτημα στον Διαμαντόπουλο.
19′ Κόρνερ του Μπραμπίγια κεφαλιά του Κάσσου ψηλά άουτ.
27′ Νέες διαμαρτυρίες για μαρκάρισμα του Κύργια στον Μπραμπίγια.
32′ Ενέργεια του Ομάρ και γύρισμα στον Ρόλε, που σουτάρει για να μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
41′ Κόρνερ του Ρόλε κεφαλιά του Φαζού η μπάλα βρίσκει στον Σωτηράκο και ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει.
44′ Σουτ του Ματσούκα ψηλά άουτ η μπάλα.
48′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Παπαγεωργίου γύρισμα του Βλαχομήτρου και ο Κάστρο με προβολή σε κενή εστία ανοίγει το σκορ (1-0).
50′ Σουτ του Βλαχομήτρου άουτ.
55′ Σέντρα του Παπαγεωργίου κεφαλιά του Βλαχομήτρου μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
88′ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Τριανταφυλλάκος με κεφαλιά ισοφαρίζει (1-1).

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Στάικος (Λάρισας) – Νίκζας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Ανατ. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Νιάς (16′), Φαζός (23′), Ομάρ (29′), Κάσσος (68′), Μουμίν (77′), Τριανταφυλλάκος (83′ και 89′), Κάρλος (90+1′ και 90+5′)

Κόκκινες κάρτες: Τριανταφυλλάκος (89′), Κάρλος (με τη λήξη του αγώνα)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Ομάρ, Μουμίν, Νιάς (56′ Γκοτσούλιας), Πλατέλλας (42′ λ.τρ. Βλαχομήτρος), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Ρόλε, Κάστρο (79′ Μουστάκης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κάσσος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Ουνγιαλίδης (68′ Τριανταφυλλάκος), Πλέγας (77′ Δημητριάδης), Γκίνο (68′ Σουντουρά), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (31′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Διαμαντόπουλος.