Στον Ποσειδώνα το ντέρμπι κορυφής | pics

Ποσειδών Τσικαλαριών Ηρακλής Νεροκούρου | 13 Νοεμβρίου 2022, 20:24

Ο Ποσειδών Τσικαλαριών ξεπέρασε και το ντέρμπι κορυφής της Β' ΕΠΣΧ με τον Ηρακλή Νεροκούρου με 2-1 και πέτυχε το 4/4 στη Β' κατηγορία.

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του στα Νεροκούρου, ο Ποσειδών χτύπησε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Μητσώνη και Κώστα Τσίτα και πήρε τη νίκη, παρά το γεγονός ότι μείωσε στο δεύτερο ο Ηρακλής και πίεσε γενικότερα για την ισοφάριση. Μάλιστα το γκολ του Τσίτα μπορεί να θεωρηθεί ως ένα και από τα πιο όμορφα που έχουν σημειωθεί γενικότερα στο τοπικό.

Κώστας Τσίτας πάνω, Μιχάλης Μητσώνης κάτω, οι σκόρερ του Ποσειδώνα

Με αυτή τη νίκη ο Ποσειδών συνεχίζει με το απόλυτο νικών και στην κορυφή μαζί με Ηφαιστο και Κρ. Αστέρα. Αντίθετα, ο Ηρακλής γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα και παραμένει λίγο πιο πίσω στους 9 βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξαν τρεις μεγάλες φάσεις, δύο για τον Ποσειδώνα και μία για τον Ηρακλή. Στο 7′ ο Ηρακλής άγγιξε το 1-0 με διαγώνιο σουτ του Γιαννακούρου από εξαιρετική θέση και τον Δημήτρη Βροντάκη να διώχνει πολύ δύσκολα.

Πάνω ο Μιχάλης Καράκης, κάτω ο σκόρερ Μιχάλης Μητσώνης με τον Χρήστο Γιαννολάρη

Στο επόμενο λεπτό ο Μιχαλόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά πρόλαβαν οι αμυντικοί τελευταία στιγμή. Στο 9′ ο Πετράκης έκανε μεγάλη επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Κοκολογιάννη και κράτησε το 0-0.

Στέλιος Κοκκινιάς και Νίκος Πατελάκης στο τελευταίο του ματς σε προσωπική μονομαχία

Λίγο μετά στη συμπλήρωση του πρώτου 15λέπτου, ο Ποσειδών βρήκε το 0-1. Από φάουλ του Παντελή Τσίτα από πλάγια θέση, ο Μητσώνης με κεφαλιά νίκησε την άμυνα του Ηρακλή. Στο 30′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2 με ένα μαγικό γκολ του Κώστα Τσίτα. Από γύρισμα του Μιχαλόπουλου, ο έμπειρος φορ με ένα απίθανο… τακουνάκι πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ του πρωταθλήματος.

Ο έμπειρος Παντελής Τσίτας

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής πίεσε για να βρει κάποιο γκολ και να μπει ξανά στο ματς. Μείωσε στο 54′ μετά από φάουλ του Γιαννακούρου και κεφαλιά του Μαθιουδάκη. Αυτό το γκολ έδωσε πνοή και οι γηπεδούχοι πίεσαν κι άλλο για το 2-2 στη συνέχεια και μέχρι το φινάλε.

Ειδικότερα μετά το 80′, ο Ηρακλής έκλεισε τον Ποσειδώνα στα καρέ του και είχε μάλιστα μία σημαντική ευκαιρία σε φάση διαρκείας στο 90′. Η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Γιαννακούρος δε μπόρεσε από το ύψος του πέναλτι να κάνει το 2-2.

Διαιτητής: Κανελάκης Βοηθοί: Γιαννουλάκης – Μαρκετάκης

Ηρακλής Νερ. (Ανδρέας Παπαδομανωλάκης): Πετράκης, Καράκης, Μπολανάκης (45′ Ξυλάκης), Κοντόπουλος, Μαθιουδάκης, Μυριδάκης, Παπαδάκης, Γιαννακούρος, Ξενάκης, Γιαννολάρης (60′ Σπανουδάκης), Πατελάκης (78′ Σταθάκης)

Ποσειδών Τσικ. (Γιώργος Ζερβουδάκης): Βροντάκης Δημ., Μίχος, Χαϊδέρδι (73′ Σκευοφύλαξ), Κοκολογιάννης, Κοκκινιάς,  Κοσμαδάκης, Μιχαλόπουλος (75′ Καζάκος), Βροντάκης Αντ., Μητσώνης (82′ Στυλιανάκης), Τσίτας Π., Τσίτας Κ.,