“Μάχη της Κρήτης”: Το “σήκωσαν” τα Χανιά!

Μικτές Ομάδες | 8 Μαΐου 2016, 16:11

Η Μικτή Ομάδα της ΕΠΣΧ κατέκτησε το 32ο Παγκρήτιο Κύπελλο "Μάχη της Κρήτης" νικώντας στον τελικό με 5-0 το Ρέθυμνο. Κατσαρός (52'), Αναστασόπουλος (70' και 77'), Μαλανδράκης (82' και 86') οι σκόρερ!

Η δεύτερη μέρα του τουρνουά, που περιλάμβανε τους τελικούς έγινε μέσα σε εξαιρετικό κλίμα στην Παλαιόχωρα. Τα Χανιά κατάφεραν να είναι οι μεγάλοι νικητές επικρατώντας θριαμβευτικά όπως αποδείχτηκε με σκορ 5-0 το Ρέθυμνο, αν και πρέπει να σημειωθεί ότι όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο κι αφού το πρώτο είχε λήξει ισόπαλο με 0-0.

Να σημειωθεί επίσης ότι την 3η θέση κατέβαλλε η Μικτή της ΕΠΣ Ηρακλείου κερδίζοντας στον μικρό τελικό με 3-0 το Λασίθι.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Σουτ Βαβιυράκη απέκρουσε ο Ιωσ. Γεωργιλαδάκης.
10’ Σέντρα του Αναστασόπουλου ο Γιαπιντζάκης στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ μέσα από την περιοχή.
14’ ΔΟΚΑΡΙ: Φάουλ του Αναστασόπουλου η μπάλα προσκρούει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Διαμαντάκης μπλοκάρει την μπάλα σε πλασέ του Γιακουμάκη.
16’ Κόρνερ του Κατσαρού κεφαλιά του Αναστασόπουλου άουτ.
17’ Ατομική προσπάθεια του Ι. Γεωργιλαδάκη και σουτ, η μπάλα καταλήγει άουτ.
28’ Σουτ του Κατσαρού η μπάλα χτυπάει στο εσωτερικό μέρος του οριζόντιου δοκαριού χωρίς να περάσει στη συνέχεια τη γραμμή και ο Αναστασόπουλος από κοντά κάνει την κεφαλιά για να σώσει ο Διαμαντάκης.
30’ Ο Διαμαντάκης “νικάει” σε τετ-α-τετ τον Ι. Γεωργιλαδάκη αποκρούοντας σε κόρνερ.
31’ Σουτ του Γιαπιντζάκη από πλάγια θέση διώχνει με δυσκολία ο Διαμαντάκης, σουτ του Γραμόζη στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυνομένων.
34’ Φάουλ του Μακρυδάκη από πλάγια θέση αποκρούει ο Ιωσ. Γεωργιλαδάκης.
38’ Φάουλ του Γιακουμάκη ο Γιαπιντζάκης στην πλάτη της άμυνας πλασάρει αλλά ο Διαμαντάκης μπλοκάρει την μπάλα.
49’ Σουτ του Ι. Γεωργιλαδάκη άουτ
52’ ΓΚΟΛ: Με ασύλληπτο σουτ ο Κατσαρός ανοίγει το σκορ (0-1).
54’ Σουτ του Βαμβακά απέκρουσε ο Ιωσ. Γεωργιλαδάκης και απομάκρυνε στη γραμμή ο Κατσαρός.
62’ Σουτ του Κουτάντου άουτ.
70’ ΓΚΟΛ: Από προσπάθεια του Αργυρουδάκη ο Αναστασόπουλος γίνεται κάτοχος της μπάλας και με σουτ κάνει το 0-2.
74’ Σουτ του Κουτάντου απέκρουσε ο Ιωσ. Γεωργιλαδάκης.
76’ Σέντρα του Μαλανδράκη σουτ του Αργυρουδάκη η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε λίγο έξω από την εστία.
77’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Κατσαρού ο Αναστασόπουλος σε δεύτερο χρόνο κάνει το σουτ από κοντά και πετυχαίνει το 0-3.
81’ Κόρνερ του Κατσαρού η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενους και ο Στεφανάκης απομακρύνει στη γραμμή.
82’ ΓΚΟΛ: Ο Μαλανδράκης με διπλή προσπάθεια, αφού πρώτα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, σκοράρει για το 0-4.
86’ ΓΚΟΛ: Ο Μαλανδράκης με σουτ διαμορφώνει το τελικό 0-5.

Διαιτητής: Μπερτάκης
Βοηθοί: Σινιοράκης-Αναστασάκης
4ος διαιτητής: Δαράκης

Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου (Θεόφιλος Αποστολάκης): Διαμαντάκης, Βιολάκης, Μακρυδάκης (85’ Ψυχαράκης), Βαμβακάς (80’ Ψαθάς), Τζαγκαράκης, Καλογεράκης, Καραγιώργης, Λαγουδάκης (64’ Αποστολάκης), Κουτάντος (81’ Στεφανάκης), Βαβουράκης (56’ Ουρανός), Κωστάκης (53’ Πρινιανάκης).

Ε.Π.Σ. Χανίων (Νίκος Βοζινάκης): Ιωσ. Γεωργιλαδάκης, Μαρουλάκης, Κατσαρός, Γραμόζης, Γιακουμάκης, Πανάγος (80’ Ψαράκης), Γιαπιντζάκης (57’ Ανωμεριανάκης), Αναστασόπουλος (79’ Παπαδοκωνσταντάκης), Ι. Γεωργιλαδάκης, Χατζημαρινάκης (75’ Μαλανδράκης), Σταυρουλάκης (63’ Αργυρουδάκης).

Τελ. ενημέρωση 20:43