“Λύτρωση” στην παράταση με Φέζγκα

Αστέρας Μανολιόπουλου Άρης Σούδας | 13 Ιανουαρίου 2016, 20:41

Με "λυτρωτή" τον Ντίβι Φέζγκα στην παράταση, ο Άρης Σούδας κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Χανίων με σκορ 3-2 κόντρα στον αξιόμαχο Αστέρα Μανωλιόπουλου, σε ένα ματς με τρομερές εναλλαγές στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσέφεραν “άγριο” ρυθμό και τέσσερα γκολ, ενώ στο δεύτερο μπορεί να μην βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, είχαν όμως πάρα πολλές φάσεις για γκολ.

Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά και πήρε το προβάδισμα στο 15’ με τον Παπαθανασίου να γυρνάει την μπάλα από την τελική γραμμή και τον Κλωθάκη να την στέλνει στα δίχτυα με κοντινή προβολή για το 1-0.

Ο Αστέρας κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στην συνέχεια και ισοφάρισε αρχικά με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μαρκοδούνας στο 30’, ενώ έκανε και την ανατροπή στο 41’ με την κεφαλιά του Ν.Ροκάκη (1-2).

Ο Κλωθάκης όμως δεν είχε πει την “τελευταία του λέξη” και έστειλε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο στο 2-2 με το γκολ που πέτυχε στο 44’ από την μπαλιά του Στρατουδάκη.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ δύο φορές με τον Παπαθανασίου, όπως και ο Αστέρας που στάθηκε επίσης εξαιρετικά σε όλο το ματς και έχασε μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα την ευκαιρία δύο φορές με τον Μαρκοδούνα και τον Μαυρομάττη να μην μπορούν να σκοράρουν.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος του 90λεπτου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου ο Φέζκα που είχε μπει αλλαγή  με δυνατό σουτ έκανε το 3-2  στο 101’ και έστειλε τον Άρη στους “8”.

Μάλιστα λίγο αργότερα η ομάδα της Σούδας θα μπορούσε να είχε “κλειδώσει” το ματς, αλλά ο Παπαθανασίου δεν κατάφερε να “νικήσει” τον Μπρουδάκη από το σημείο του πέναλτι (το κέρδισε ο Χρυσός).

ΤΟ “ΦΙΛΜ” ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

13’ Ο Κλωθάκης από πλεονεκτικη θέση δεν μπορεί να σκοράρει.

15’ ΓΚΟΛ: Ο Παπαθανασίου γυρνάει την μπάλα και ο Κλωθάκης από κοντά κάνει το 1-0.

30’ ΓΚΟΛ: Ο Μαρκοδούνας κερδίζει την μπάλα αλλά και το πέναλτι από τον Βαρδάκη. Ο ίδιος αναλαμβάνει την εκτέλεση για το 1-1.

41’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ ο Μαρκοδούνας, ο Ροκάκης με κεφαλιά κάνει το 1-2 για τον Αστέρα.

44’ ΓΚΟΛ:Ο Στρατουδάκης βρίσκει πολύ ωραία τον Κλωθάκη που φέρνει το ματς στο 2-2 πριν το ημίχρονο.

55’ Ο Παπαθανασίου  στέλνει την μπάλα συστημένη στο “Γ” , όμως ο πολύπειρος γκολκίπερ του Αστέρα Μπραουδάκης διώχνει σε κόρνερ εντυπωσιακά.

57’ Από κοντά και πάλι ο Παπαθανασίου δεν μπορεί να πετύχει το 3-2.

80’ Ο Μαυρομάττης παίρνει την κεφαλιά από πολύ κοντά όμως στέλνει την μπάλα άουτ.

90’ Μεγάλη απόκρουση του Σαρτζετάκη στο φάουλ του Μαρκοδούνα. Από το κόρνερ και πάλι ο Μαυρομάττης χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-3.

101’ ΓΚΟΛ: Ο Φέζγκα με δυνατό σουτ πετυχαίνει το 3-2 και στέλνει τον Άρη στα ημιτελικά του θεσμού.

107’ Ο Χρυσός κερδίζει πέναλτι από τον Παπούλια, ο Παπαθανασίου αναλαμβάνει την εκτέλεση και “βλέπει” τον Μπραουδάκη να του λέει ΟΧΙ

Στην ημιτελικά ο Άρης Σούδας θα αντιμετωπίσει την Δόξα που πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με την Σπάθα (0-0 κ.α.)

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Μαρνέζος-Καλφάκης)

Άρης Σ. (Μανόλης Πηγουνάκης): Σαρτζετάκης, Χατζηγιάννης, Βαρδάκης, Βεργεράκης (41’ Μπουρμπάκης), Βολάνης, Κουλάκης, Στρατουδάκης, Μανταδάκης (70’ Φέζγκα), Παπαθανασίου, Μπαμπουνάκης (80’ Χρυσός), Κλωθάκης

Αστέρας Μ. (Σπύρος Γαλάνης): Μπραουδάκης, Κατσαρός, Μαυρομάτης, Αχλάτης (46’ Ροκάκης Κ.), Παπούλιας, Παπαδάκης, Τσιριβάκος, Μαρκοδούνας, Κασνής, Ροκάκης Ν., Στυλιανουδάκης (75’ Δύντσικος)