“Κάτοικος” Γ’ Εθνικής ο Πόρος, «αντίο» από Δαμάστα

Γ' Εθνική 6 Ιουνίου 2021, 18:58

Ανάμεικτα συναισθήματα στο Ατσαλένιο για τις δύο ηρακλειώτικες ομάδες που τέθηκαν αντιμέτωπες – Χαμόγελα στον Πόρο και πίκρα στη Δαμάστα.

Ο Πόρος επικράτησε 2-1 της νεανικής Δαμάστας και ανανέωσε την παρουσία του στη Γ’ Εθνική, σε αντίθεση με τους “νεοφώτιστους” που επιστρέφουν στο τοπικό πρωτάθλημα του Ηρακλείου.

Στο 22’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για μαρκάρισμα εντός περιοχής πάνω στον Ράπτη. Τελικά πέναλτι “σφυρίχτηκε” από τον Πατεμτζή λίγα λεπτά μετά, με τον Πήλιο να το κερδίζει και τον Φραγκουλάκη να ευστοχεί για το 1-0 στο 30’.

Η Δαμάστα έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 44’ αλλά ο Παναγιώτου αρνήθηκε το γκολ στο τετ α τετ με τον Σεραφειμίδη αποκρούοντας το πλασέ του. Στην εκπνοή του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη ο Μουρτζάκης.

Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έδειξαν αντίδραση όταν έφτασαν στην ισοφάριση στο 54’, εκμεταλλευόμενοι λάθος στην αντίπαλη περιοχή. Ο Παπαδομιχελάκης προσπάθησε να γυρίσει παράλληλα την μπάλα προς τον Παναγιώτου αλλά ο Κεφαλούκος που καραδοκούσε την απέσπασε και πλασάροντας από πλάγια την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Πόρος ωστόσο κατάφερε να βγει σχετικά γρήγορα από τη δύσκολη θέση στο 65’ όταν ο αρχηγός του Καστελλιανάκης βρέθηκε μόνος στην περιοχή και εκμεταλλευόμενος την μπαλιά του Φραγκουλάκη δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει από κοντά για το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (Λασιθίου) – Σκούτας (Χαλκιδικής)

Πόρος (Ανδρέας Σκέντζος): Παναγιώτου, Νάκας Τσουκαλάς, Παπαδομιχελάκης (78′ λ.τρ. Σ. Πήλιος), Πλαϊτάκης, Φραγκουλάκης, Σταυρακάκης(61′ Μεταξάκης), Ράπτης, Μπ. Πήλιος (87′ Μαγάκης), Καστελλιανάκης, Τριανταφύλλου.

Δαμάστα (Γιάννης Χατζησεβαστός): Ζαφείρης Μπαμπουλάκης, Αυγουστάκης, Στακάκης, Αποστολάκης, Μεχμετάι (84′ Ζερβός), Αρχοντάκης (46′ Στεφανάκης), Μουρτζάκης, Σαβουϊδάκης (77′ Βιτσαράς), Κεφαλούκος (74′ Μερκούρι), Σεραφειμίδης.