“Καθάρισε” τον Αστέρα μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ

Super League 1 30 Οκτωβρίου 2017, 22:15

Στη 2η θέση της Σούπερ Λιγκ και σε απόσταση ενός βαθμού από την κορυφή παραμένει ο ΠΑΟΚ που "καθάρισε" τον Αστέρα Τρίπολης μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο μέρος, για να φτάσει στη νίκη με 2-0 στην Τούμπα στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής.

Ένα αποτέλεσμα που σαφώς ευνοεί και τον Πλατανιά στην “μάχη” της παραμονής, καθώς ο Αστέρας δεν κατάφερε να φύγει έτσι από την τελευταία θέση που βρίσκεται μαζί του στους έξι βαθμούς.

Πρωταγωνιστής του “δικεφάλου” ο Μαουρίσιο που σημείωσε δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο μετά το πρώτο μισάωρο και έβαλε ουσιαστικά τις βάσεις της νίκης από το πρώτο ημίχρονο. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 34′ με σουτ μετά την κακή απομάκρυνση του Τσουκαλά και στο 37′ με τον ίδιο τρόπο από πάσα του Βιεϊρίνια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας.

Ο Αστέρας μπήκε πιο αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε τον ΠΑΟΚ, χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 55′ με τον νεοεισελθόντα Κυριακόπουλο να πλησιάζει το γκολ μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του, όμως το φάουλ που επιχείρησε, σταμάτησε στο δοκάρι του Ρέϊ, για να μείνει έτσι το 2-0.

Στο τελευταίο 25λεπτο ο ΠΑΟΚ από την δική του πλευρά φρόντισε να διαχειριστεί το προβάδισμα που είχε στο σκορ  το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Καραντώνη.

Κίτρινες Κάρτες: Τσουκαλάς (29′), Γιαννούλης (73′)

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής)
4ος διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ρέϊ, Σαμπράνο, Βαρέλα, Μάτος, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια (86′ Κάμπος), Ελ Καντουρί (81′ Μπίσεβαρ), Πέλκας (76′ Μακ), Πρίγιοβιτς.

Αστέρας Τρίπολής (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας (73′ Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς (52′ Καλτσάς), Μαντιντά (55′ Κυριακόπουλος), Τόνσο, Μανιάς.