“Καθάρισε” την πρόκριση με συνοπτικές διαδικασίες η ΑΕΚ

Κύπελλο Ελλάδος | 26 Οκτωβρίου 2017, 21:26

Με συνοπτικές διαδικασίες η ΑΕΚ σφράγισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας από τον 3ο όμιλο, νικωντας στο Αλκαζάρ με 7-0 τον Απόλλωνα Λάρισας.

Η Ένωση έφτασε τους έξι βαθμούς σε δύο αγώνες και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει με την Καλλιθέα σε ένα αδιάφορο παιχνίδι.

Μέσα σε ένα τρίλεπτο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τον Τζανετόπουλο στο 19′ και τον Χριστοδουλόπουλο στο 22′.

Το ημίχρονο είχε ωστόσο ακόμα τρία γκολ προς το τέλος του για τους φιλοξενούμενους με τον Αϊντάρεβιτς να κάνει το 0-3 στο 36’και τους Μπακασέτα, Χριστοδουλόπουλο να πετυχαίνουν ακόμα δύο στο 40′ και το 42′ (0-5) για να κλείσει με αυτό τον τρόπο το ημίχρονο.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος με τον Αραούχο να κάνει την ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή και να κεραυνοβολεί τον Φινιριδη για το 0-6 στο 55′ και τον Τρίστανσον να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 79′ μετά την απόκρουση του Φινιρίδη με κοντινό πλασέ (0-7).

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Δεμερτζής (Πέλλας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

Κίτρινες Κάρτες: Μίλιτς (27′), Σάββας (55′),

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Αγρόδημος, Τσιλούλης (46′ Διβανές), Λαμπρόπουλος (65′ Λαμπρόπουλος), Μίλιτς, Τζάνης, Μαυριάς (46′ Καρακατσάνης)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Τσόσιτς (46′ Βινίσιους), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας, Τρίστασον, Χριστοδουλόπουλος (54′ Ροντρίγκεζ), Αραούχο (65′ Γιακουμάκης)