“Καθάρισε” ο Δελήμπασης το Ρεθυμνιώτικο ντέρμπι

Γ' Εθνική 11 Απριλίου 2021, 19:20

Το τέρμα του Στέλιου Δελήμπαση έκρινε το Ρεθυμνιώτικο ντέρμπι και έδωσε τους βαθμούς της νίκης στον Ρεθυμνιακό, ο οποίος επικράτησε στη Σοχώρα του Αστέρα Ρεθύμνου με 1-0 στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Το γκολ σημειώθηκε στο 18ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελήμπαση. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό τηρουμένων των αναλογιών (βλέπε πεντάμηνη αποχή από αγώνες), ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ο ρυθμός (όπως ήταν αναμενόμενο) έπεσε με τον Αστέρα (που αγωνίσθηκε χωρίς τους Μαραθιανό, Ρηγάκη, Σιόρε, Βελονάκη, Λάσα, Νταγκουνάκη, Παντελακάκη, Παγιαλάκη) να διατηρεί την πρωτοβουλία.

Άξια αναφοράς η φάση του τρίτου λεπτού των καθυστερήσεων με τον Αστέρα να ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κλειδή από τον Μπούσδρα, αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στη Σοχώρα:

18′ ΓΚΟΛ 1-0. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελήμπαση, η μπάλα στο δεξί “Γ” του Παπαδάκη.

19′ Σουτ του Ρότζεν, με υπερένταση σε κόρνερ ο Κοκκαλάς.

35′ Σουτ του Γύπαρη εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

38′ Εκτέλεση κόρνερ του Καψαλάκη, ο Ψυχουντάκης στο πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

42′ Σέντρα του Μυρθιανού από αριστερά, ο Σηφακάκης σε κενή εστία θα πλασάρει άστοχα.

43′ Σουτ του Μερτίρι ο Παπαδάκης απομάκρυνε με υπερένταση, η φάση συνεχίσθηκε και πάλι όμως ο Παπαδάκης “έσωσε” προ του Σηφακάκη.

50′ Σουτ του Κλειδή, η μπάλα θα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ.

56′ Έπειτα από σέντρα του Αντωνόπουλου, η κεφαλιά του Ρότζεν έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Κοκκαλά.

57′ Ο Τουρνάκης επιχείρησε γύρισμα, σουτ του Αντιασβίλι από καλή θέση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

75′ Σουτ του Γύπαρη εκτός περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον Κοκκαλά που μπλόκαρε.

76′ Καλό σουτ του Χρυσαφόπουλου μπλόκαρε εκ νέου ο Κοκκαλάς.

Διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Δρακουλάκης – Μπλαβάκης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Τριανταφύλλου (Χανίων)

Ρεθυμνιακός (Γιώργος Λυρώνης): Κοκκαλάς, Τουρνάκης (59′ λ.τ. Παπιομύτογλου), Μυρθιανός, Γεωργούλης, Μπούσδρας, Δελήμπασης, Καλλιτσουνάκης (46′ Χαλκιαδάκης), Βαρουξάκης (46’ Ψωρογιάννης), Μερτίρι (78′ Ντεμίρι), Αντιασβίλι, Σηφακάκης (46′ Φράγκος).

Αστέρας Ρεθύμνου (Ηλίας Ασπρομάτης): Αν. Παπαδάκης, Πετρίδης (84′ Π. Κλειδής), Ψυχουντάκης, Αντωνόπουλος, Απ. Κλειδής, Καψαλάκης (68′ Άννι), Ρότζεν, Μπουρνέλης (72′ Χρυσαφόπουλος), Μπότος, Γύπαρης, Δ. Μανωλακάκης.