“Καθάρισε” και την Τριγλία και πήρε το “πάνω χέρι” για την παραμονή!

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 14 Μαΐου 2017, 18:56

Μετά από αρκετό καιρό και μία αγωνιστική πριν από το φινάλε η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ πήρε το "πάνω χέρι" στην υπόθεση παραμονή μετά την επικράτησή της με σκορ 3-2 απέναντι στην Τριγλία Ραφήνας.

Οι παίκτες του Μύρωνα Σηφάκη μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και φρόντισαν νωρίς-νωρίς να “καθαρίσουν” τη νίκη. Στο 10’ ο Αρσενίεβιτς με πέναλτι άνοιξε το σκορ, για να πετύχει το 2-0 στο 20’ ο Καρβουνιάρης, που αφιέρωσε το γκολ με ιδιαίτερο τρόπο στη μητέρα του λόγω της γιορτής της μητέρας! Στο 35’ ο Αρσενίεβιτς πέτυχε και δεύτερο γκολ για το 3-0, για να μειώσει δύο λεπτά μετά ο Μπιταξής για τους φιλοξενούμενους, που είχαν και δοκάρι με τον Καμβύση στο 56’.

Στο 82’ ο Μακρής μείωσε σε 3-2 και έδωσε αγχωτικό τόνο στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης του διαιτητή Μουρτζάκη.

Οι φάσεις του αγώνα
2’ Εκτέλεση φάουλ του Σουμπασάκη, κεφαλιά του Ντεντάκη η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
9’ Σουτ του Τσίτα έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
10’ ΓΚΟΛ: Ο Αρσενίεβιτς ευστοχεί στο πέναλτι που καταλογίστηκε για ανατροπή στον Ντεντάκη (1-0).
20’ ΓΚΟΛ: Ο Καρβουνιάρης σκοράρει με κεφαλιά από κόρνερ του Σουμπασάκη και πανηγυρίζει με ιδιαίτερο τρόπο, αφού έδωσε μία ανθοδέσμη στη μητέρα του που ήταν στην κερκίδα, για τη γιορτή της μητέρας!
30’ Ο Δήμιζας αρνείται το γκολ σε κεφαλιά του Τσίτα μετά τη σέντρα του Σουμπασάκη, αποκρούοντας σε κόρνερ.
34’ Ο Τσίτας πλασάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
35’ ΓΚΟΛ: Ο Αρσενίεβιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από σέντρα του Περδικάκη κάνει το 3-0.
37’ ΓΚΟΛ: Ο Μπιταξής με προβολή μειώνει σε 3-1 για την Τριγλία.
52’ Σουτ του Τσίτα ο Δήμιζας του αρνείται ξανά το γκολ, διώχνοντας σε κόρνερ.
56’ Δοκάρι για την Τριγλία σε προσπάθεια του Καμβύση.
82’ ΓΚΟΛ: Από φάουλ του Τζάθα ο Μακρής με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μειώνει σε 3-2.

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυρουδής-Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Μύρων Σηφάκης): Βλαχάκης (76’ λ.τρ. Καλοριζικάκης), Ντεντάκης (70′ Zντράβκοβιτς), Καρβουνιάρης, Παληγεώργος, Δημήτρης, Σταθινάκης, Κυτράκης, Περδικάκης, Αρσενίεβιτς, Σουμπασάκης (59’ Τσικουδάκης), Τσίτας.

Τριγλία Ραφήνας (Γιώργος Αρχοντάκης): Δήμιζας, Καμβύσης, Κοτσαλάς (70′ Τριφάτης), Μακρής, Μπιταξής, Παπασάββας, Τσάγκαρης, Καρβουνίδης, Ποτουρίδης, Τσεβάς (62’ Τζάθας), Νικολόπουλος (85′ Βεντούρας).