“Ηρωική” ισοπαλία της Εθνικής στο Βέλγιο

Γενικά Θέματα - Ποδόσφαιρο | 26 Μαρτίου 2017, 1:17

Γλυκόπικρη γεύση αφήνει η ισοπαλία της Εθνικής στις Βρυξέλλες. Όχι γιατί το 1-1 κόντρα στο Βέλγιο είναι κακό αποτέλεσμα (κάθε άλλο), αλλά γιατί η ισοφάριση ήρθε στο 89ο λεπτό. Με 9 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Ελληνική ομάδα.

Ξανά στη 2η θέση του ομίλου η Εθνική μας με 11 βαθμούς, δύο λιγότερους από το Βέλγιο και έναν περισσότερο από την Βοσνία. Κάτι που σημαίνει ότι το επόμενο ματς στην Ζένιτσα κόντρα στην Βοσνία παίρνει χαρακτήρα “τελικού”.

Το φιλμ του αγώνα:

13′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Σέντρα του Μέρτενς από δεξιά στον αμαρκάριστο Φελαϊνί, όμως η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε άουτ.

31′ Νέα ευκαιρία για το Βέλγιο. Σέντρα του Καράσκο από αριστερά, τακουνάκι του Φελαϊνί, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καπίνο.

36′ Η τελευταία φάση των Βέλγων στο 1ο ημίχρονο με σουτ του Ναϊνγκολάν από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έφυγε άουτ.

46′ 0-1: Κεφαλιά – ασίστ του Ταχτσίδη στην πλάτη της άμυνας του Βελγίου, ο Μήτρογλου έχει ξεφύγει και με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ.

65′ ΚΟΚΚΙΝΗ. Με 10 παίκτες η Εθνική. Αποβολή για τον Ταχτσίδη, ο οποίος έκανε (ένα μάλλον αχρείαστο) μαρκάρισμα στο κέντρο και δέχθηκε τηΝ δεύτερη κίτρινη.

74′ Διπλή ευκαιρία για το Βέλγιο. Από το φάουλ του Μέρτενς η μπάλα χτύπησε στο τείχος, ο παίκτης της Νάπολι βγήκε τετ α τετ με τον Καπίνο, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ απομάκρυνε. Το 2ο σουτ από τον Λουκάκου απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

83′ Η άμυνά μας έδιωξε ασθενώς, η μπάλα έφθασε στον Βίτσελ, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.

89′ 1-1: Ο Λουκάκου υποδέχθηκε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα και παρά το μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου γύρισε, σούταρε και ισοφάρισε.

90’+ ΚΟΚΚΙΝΗ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Τζαβέλλας με 2η κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ
Βοηθοί: Μαρκ Μπορς – Στέφαν Λουπ
4ος διαιτητής: Μάρκο Φριτζ

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Σιμάν, Βερτόνγχεν, Τσαντλί, Βίτσελ, Φελαϊνί, Καράσκο, Ναϊνγκολάν, Μέρτενς, Λουκάκου.

Ελλάδα (Μίκαελ Σκίμπε): Καπίνο, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Φορτούνης, Μάνταλος, Μήτρογλου.