“Φωτιά” στον κάμπο και στην κορυφή

Football League 5 Μαρτίου 2016, 22:50

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Football League με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Η Λάρισα μπροστά σε 10.000 θεατές νίκησε με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Μπόγιοβιτς στο 73' ανεβαίνοντας μόνη στη κορυφή της βαθμολογίας, με την Κέρκυρα να αγωνίζεται την Κυριακή (με τα Τρίκαλα).

Με τη συμπαράσταση περίπου 10.000 οπαδών και με τον Σάκη Τσιώλη να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, η ΑΕΛ έβαλε τέλος στο εκτός έδρας αήττητο της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” και παράλληλα… πλώρη για τη Super League.

Ένα ματς, βέβαια, από το οποίο δεν έλειψε η ένταση…

Ο Απόλλωνα αμφισβήτησε έντονα το πέναλτι που κέρδισε ο Μπόγιοβιτς από τον Αποστολίδη. Ο Καβαλιώτης γκολκίπερ υποστήριξε ότι αδίκως τού καταλογίστηκε παράβαση. Ο Σέρβος στράικερ της ΑΕΛ δεν αστόχησε στο 73′ και έκανε το 1-0.

Αυτό, μάλιστα, ήταν το πρώτο πέναλτι που πήρε εφέτος η ομάδα της Λάρισας. Στα τελευταία λεπτά οπαδός της ΑΕΛ πέταξε μπουκάλι στον πάγκο του Απόλλωνα και έγινε το… “έλα να δεις”. Το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά και τελικά στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκληρώθηκε.

ΑΕΛ (Σ. Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Νικολακάκης, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Αναστασόπουλος, Μπανούσης (64′ Κουτσιανικούλης), Ουρτάδο, Πάτο (46′ Βαρέλα), Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς (86′ Λαμπρόπουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Δεληζήσης, Πάνος, Κύργιας, Ψιάνος, Φατιόν, Στεργίδης (52′ Φαρινόλα), Σουνάς (81′ Μπουντόπουλος), Κονέ, Βάντερσον, Τζιώρας (65′ Καμαρά).

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Βοηθοί: Σίπκας (Σάμου), Τζαφόλιας (Αν. Αττικής)